Okaliptus yağının enflame rat burun mukozasında koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of protective effect of eucalyptus oil on inflammated rat nasal mucosa
  1. Tez No: 579505
  2. Yazar: HÜSEYİN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Okaliptüs yağının ülkemizde ve tüm dünyada çeşitli amaçlarla kullanım alanları mevcuttur. Halk arasında rinit ve rinosinüzit gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarında buğu şeklinde kullanımı bu kullanım alanları arasındadır. Bu çalışmada, okaliptus uçucu yağının buğu tedavi modalitesi baz alınarak inhalasyon yolu ile kullanıldığında burun mukozasına etkilerinin deneysel olarak araştırılması hedeflendi. Materyal-metod: Çalışmada 40 adet sıçan rastgele seçildi. Her grup 50x50x40 cm.lik kapalı cam fanusta 10'ar adet sıçan olmak üzere 4 farklı grup oluşturuldu. KG-1, kaynama sıcaklığına getirilmiş 300 ml sıcak su buharı kapalı cam fanusun içinde 7 gün boyunca günde 20'şer dakika bekletilerek ratlara inhale ettirildi. ÇG-1, 300 ml sıcak su ile hazırlanan %1.5'luk okaliptüs çözeltisi 7 gün boyunca günde 20'şer dakika kapalı cam fanusta bekletildi ve sıçanların inhale etmeleri sağlandı. KG-2, 2 ppm formaldehit solüsyonu 7 gün boyunca günde 6'ar saat bekletilerek sıçanlara inhale etmeleri sağlandı. ÇG-2, formaldehit solüsyonu grup 3'e uygulandığı şekilde uygulandı, ek olarak bu uygulamadan sonra kaynama noktasına getirilmiş 300 ml sıcak su ile hazırlanan %1.5' luk okaliptüs çözeltisi her gün 20'şer dakika olmak üzere toplamda yine 7 gün bekletilerek sıçanların inhale etmeleri sağlandı. NKG ise hiçbir girişimin yapılmadığı 3 adet sıçandan oluşmaktadır. 8.gün deney sonlandırılarak tüm sıçanların burun mukozaları histopatolojik incelemeye alındı. Bulgular: Epitelyal kalınlık, lamina propria kalınlığı, siliyer hücre sayısı, goblet hücre sayısı ve skuamöz metaplazi açısından çalışma ve kontrol grupları karşılaştırıldığında aralarında farklar izlenmiş olup, istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Lamina propria hücre infiltrasyonu açısından ise gruplar arasında anlamlı fark izlenmiştir. Tartışma: Okaliptüs uçucu yağının antibakteriyel, antioksidan, antiödematöz etkileri literatürde çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Bu çalışmada enflamasyon belirteçlerinden lamina propriaya enflamatuar hücrelerin infiltrasyonunu azaltarak anti-inflamatuar etkisi olduğu gösterilmiş olup literatürdeki verileri destekler niteliktedir. Silya ve goblet hücre sayılarındaki değişimlere ise etkisi saptanmamıştır. Bunun nedeninin okaliptus yağı dozunun, uygulama süresinin veya denek sayısının az olmasından kaynaklanabileceğini düşünmekteyiz. Sonuç: Okaliptüs yağının burun mukozasında anti-inflamatuar etkisi olduğu gösterilmiştir. Dolayısıyla okaliptüs yağının üst solunum yolu rahatsızlıklarında, tüm rinit tiplerinde, mesleksel çalışma ortamlarında maruz kalınan kimyasalların burunda yaptığı enflamasyonu baskılamada kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Eucalyptus oil has a variety of uses in our country and all over the world. Among the public, its use in the upper respiratory tract disorders such as rinitis and rhinosinusitis is among these populations. The aim of this study was to investigate the effects of eucalyptus essential oil on the nasal mucosa when used by inhalation. Material-method: 40 rats were randomized into 4 groups. Each group consists of 10 rats in a 50x50x40 cm closed glass chamber. CG-1, 300 ml of hot water vapor which was brought to the boiling temperature was kept in a closed glass lantern for 7 days for 20 minutes per day and inhaled into rats. WG-1, a solution of eucalyptus oil which is mixed with 300 ml distilled hot water in the ratio of 1.5% was kept in a closed glass chamber for 7 days for 20 minutes per day. CG-2, 2 ppm formaldehyde solution was kept in a chamber per 6 hours for 7 days. WG-2, formaldehyde solution was applied as applied to group 3, after this application 1.5% eucalyptus solution prepared with 300 ml hot water was kept for 7 days for 20 minutes per day. Group 5 consisted of 3 rats with no attempt. On the 8th day of the experiment, all the rats' nasal mucosaes were examined. Results: When the study and control groups were compared in terms of epithelial thickness, ciliary cell count, goblet cell count and squamous metaplasia, differences were found but these differences have no statistically significant. Lamina propria thickness and lamina propria cell infiltration were significantly different between the groups. Discussion: It has been shown with the various studies in the literature that eucalyptus essential oil has antibacterial, antioxidant and anti-edematous effects. In this study, it has been shown that eucalyptus oil has anti-inflammatory effect by reducing the infiltration of inflammatory cells to lamina propria and this supports the data in the literature. Conclusion: Eucalyptus oil has been shown to have an anti-inflammatory effect on the nasal mucosa.Therefore, we think that eucalyptus oil can be used to suppress the inflammation caused by the chemicals exposed in upper respiratory tract diseases, all rhinitis types and occupational working environments.