Belgrad Ormanı ve yöresinin doğal adi gürgen (Carpinus betulus L.) taksonunun iç morfolojik özellikleri
  1. Tez No: 57961
  2. Yazar: BESSAM SABUNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
IV öz Belgrad Ormanı ve Yöresinin Doğal Adi Gürgen (Carpinus belulus L.) Taksonunun İç Morfolojik Özellikleri Bu çalışma Carpimis belulus L. 'un iç morfolojik özellikleri ile ilgilidir. Araştırma için gerekli materyalleri sağlamak üzere Belgrad Ormanı 'ndan odun örnekleri alınmıştır. Odun iç morfolojik özellikleri ile ilgili çalışmalar için gerekli olan preparatları elde etmede ve yapılan sayım ve ölçmelerde uygun yöntemler kullanılmıştır. İç morfolojik yapıda trakeler, öz ışınları, odun paranşimleri incelenmiştir. Yapılan sayım ve ölçümlerin sonuçları istatistik yöntemlerden yararlanılarak değerlendirilmiştir. Belgrad Ormanı Carpinus belulus L. taksonunun bazı botanik özellikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The Internal Morphological Characteristics of Belgrad Forest's Native Carpinus be talus L. Taxon This study is about the internal morphological characteristics of Carpinus beluhis L. In order to gather the necessary materials for a study, wood samples have been collected from Belgrad Forest. Appropriate methods were used to measure and count samples and to obtain necessary preparations for the study of the internal morphology of wood. In the inner morphological structure it has been examined pores, ray parenchyma cells, wood parenchyma cells. The measurements and enumerations have been explained by using of statistical methods. It has been determined some botanical characteristics of Belgrad Forest's Carpinus betulus L. taxon.