Petrol kuyularındaki rezervuarlarda hacim ve porozite tayini
  1. Tez No: 57962
  2. Yazar: ORHAN OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Petrol Kuyularındaki Rezervuarlarda Hacim ve Porozite Tayini Bu çalışmada, kuyu loğları yardımı ile litoloji ve porozitelerin tayini yapılmış, rezervuan oluşturan ince şeyi bantlarının hacimleri ile formasyonun toplam kil hacmi bulunmuş, formasyon suyu rezistivitesinin hesaplanmasında kullanılan muhtelif teknikler başarı ile uygulanmıştır. Ayrıca, saturasyon hesapları ve bunlara bağlı olarak çizilen sinerjetik loğların yardımı ile petrolün varlığı ortaya konmuş, rezerv hesapları da yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan yöntemler TPAO 'nın Adıyaman sahasında yer alan düşey ve yatay kuyulara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Determination of Volume and Porosity in the Reservoir of the Oil- Well In this work, lithology and porosity have been determined with the aid of the well logging, the volume of the laminated shale and the volume of the total clay forming the reservoir have been derived and the certain techniques have been applied successfully to calculate the formation water resistivity. Furthermore, saturation calculation and synergetic logs drawn in relation there to existence of petroleum has been proven and reserve calculations have been made. The methods used this work has been applied at the vertical and horizontal wells at Adıyaman oil field of TPAO.