Göknar meşcerelerinde dikili hacmin ağaç uzaklıkları yöntemi kullanılarak belirlenmesi
Determination of growing stock in fir stands by using tree distances method
  1. Tez No: 579623
  2. Yazar: YUSUF ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ülkemizde orman envanteri yapılacak alanlar harita üzerine belirli aralık-mesafe ile atılan örnekleme noktalarının arazide bulunmasıyla gerçekleştirilmektedir. Arazide bulunan bu noktalarda meşcere kapalılığına bağlı olarak değişen büyüklüklerde örnek alanlar alınmaktadır. Daire şeklindeki bu örnek alanların sınırları, uzunluğu örnek alanı temsil eden dairenin yarıçapına denk gelecek şekilde ayarlanmış ipler yardımıyla yapılmaktadır. Orman envanteri, planlama çalışmalarının en fazla emek, zaman ve masraf gerektiren aşaması olup daha verimli çalışma yollarının araştırılması gerekmektedir. Bunu gerçekleştirmek üzere bu çalışmada ağaç uzaklıklarına dayanan örnekleme yönteminin Düzce yöresindeki ormanlarda denenmesi ve elde edilen sonuçların 400 m² büyüklüğündeki örnek alan sonuçları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Genel olarak bu amaç için 6 ağaç kullanılmaktadır. Bu çalışmada örnek alan büyüklükleri bir konu ağaca en yakın 10 adet komşu ağaç esas alınarak belirlenmiştir. Çalışmayı gerçekleştirmek amacıyla aynı noktada hem 400m² büyüklüğündeki örnek alanda hem de ağaç uzaklıkları esas alınarak ölçümler yapılmış ve örnek alana giren tek ağaçların hacimlendirilmesi ile örnek alan hacimleri bulunmuştur. Tek ağaç hacimleri bölge için düzenlenmiş tek girişli hacim tablosundan alınmıştır. Ağaç uzaklıkları yönteminde örnek alan büyüklükleri konu ağacın her bir komşu ağaca uzaklığı ölçülerek ayrı ayrı belirlenmiştir. En az sayıda ağacın ölçüldüğü yöntemin belirlenmesi amaçlanmış olup, komşu 3 ağacın uygulandığı 3 nolu yöntem, 400 m² büyüklüğündeki örnek alan yöntemi ile benzer sonuç vermiştir. Yöntemler genel olarak değerlendirildiğinde, ağaç sayısının artmasının doğruluğu artırdığı görülmektedir. Merkez ağaca komşu tüm ağaçlar baz alındığında 3, 17, 21 ve 23 nolu yöntemler öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Forest inventory in Turkey is realized by finding the sample points in the field, position of which are determined on the map initially. After finding these points in the field, measurements and observations are realized in the sample plots, size of which change based on stand closure. Borders of these circular sample plots are determined by using ropes length of which are determined based on the radius of the representative circles. Inventory is the most labour, time and money consuming stage of the forest planning studies and researches on more rational methods have to be realized. For this reason, experimentation of tree distances method in a forest area in Düzce region and comparison of the results with the data obtained from the samplings in 400m² circular sample plots is aimed. Generally, 6 trees are used for tree distances sampling. The size of the sample plots in tree distances method is determined by 10 neighbour trees to the centre tree. To realize the study both the tree distances method and circular sampling (400 m²) is realized at each sample point. The volume of the sample plots are found by summing the volume of each single tree in the plot. Single-entry volume tables for the region were used to find the volume of trees. The size of the sample plots in tree distances method was determined by separately measuring the distances of each neighbour tree to centre. It was aimed to determine the method in which the least number of trees were measured, and the method number 3 in which the neighboring 3 trees were applied gave similar results with the 400 m² sample area method. It is seen that increasing number of trees also increased the accuracy when the methods are generally evaluated. Methods 3, 17, 21 and 23 come into front based on all the trees adjacent to the central tree.