Karadeniz yöresi Göknar meşçerelerinde artım ve büyüme
Increment and growth in fir stands of black sea region
- Tez No: 1786
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR KALIPSIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Hasılatı ve Biyometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Özetçe Bu çalışmada, Karadeniz yöresi göknar meşcerelerinin artım ve büyüme ilişkileri araştırılmıştır. Söz konusu ilişkiler farklı bonitetlerden alınan 77 sabit ve geçici deneme alanına ait verilere dayalı olarak, tek ağaç ve meşcere düzeyinde in celenmiştir Çalışmada, ince ağaçların hacmini bulmak için bir hacım tablosu; meşcerelerin bonitetlendirilmesi için bir bonitet tablosu; ağaçların baskı düzeylerinin kestirilmesi için bir baskı tablosu; ağaçların çift kabuk kalınlığını bulmak için bir kabuk kalınlığı tablosuf kabuksuz gögüs çaplarını veren bir tablo | kabuk katsayılarını veren bir tab lo ve ayrıca, kabuksuz çap artımının kestirilmesinde kullanılan bir tablo düzenlenmiştir. Bütün bunlardan başka, göknar seçme ormanlarının hacım artı mını maksimum yapacak biçimde, bonitet endeksi ve amaç çapına göre, optimum sıklıktaki meşe ere kuruluşlarını veren tablolar oluşturulmuştur. Bu tablo lar, geliştirdiğimiz MAXART isimli bilgisayar programının çıktıları olmakta dır. Abstract In this study, the relations of increment and growth in fir stands of Black Sea region were investigated. The relations cited were examined on the level of an individual tree and a stand by means of data which are of 77 permenant and temporary plots taken from different sites. In the study, a volume table to find the volumes of thin trees; a site quality table for stand productivity; a tree suppression table to get the supression level which a tree can survive! a double bark thickness table for the bark thickness of a tree; a table which gives the diameter of breast height under bark; a bark coefficient table and, a table of diameter increment under bark have been produced. Beside all these, it has been made tables which give stand structures under optimum density according to site quality index and goal diameter, so as to maximize the volume increment of fir selection forests. These tables are the outputs of the compu ter program named MAXART which we developed.
Özet (Çeviri)