Erkekler hentbol süper ligi oyuncularının spora katılım motivasyonları ve hedef yönelimleri arasındaki ilişki
The relatioship between participation motivation of sport to the goal orientationof handball süper league deplacement male players
  1. Tez No: 579688
  2. Yazar: MURAT ÇAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Birçok faktör çocuk ve gençlerin spora katılımını motive etmektedir. Sporcular üzerinde yapılan katılım güdülenmesi çalışmaları, birçok genel neden ortaya koymaktadır. Buna göre sporcular spora katılırken yarışmak, sağlıklı olmak, arkadaşlık, takımın bir parçası olmak, becerilerini geliştirmek ve eğlence gibi nedenlerden etkilenmektedirler. Bu gibi nedenlerin sporcuların hedef belirleme olgularına etkisi dikkat çeken bir konu olarak görülmektedir. Araştırmada 1983 yılında Gill, Gross ve Huddleston tarafından geliştirilen ve Çelebi (1993) tarafından Türkçeye çevrilmiş, 9-17 yaş grubu Türk öğrencileri için geçerlik ve güvenirlik çalışması ise Oyar, Aşçı, Çelebi ve Mülazımoğlu (2001) tarafından yapılan“Spora Katılım Güdüsü Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada ayrıca hedef yönelimlerinin belirlenmesinde görev ve ego yönelimi boyutlarında bireysel farkları ortaya çıkarmak için kullanılan, Duda ve Nicholls (1992) tarafından geliştirilen, Türk sporcuları için uyarlanması Toros (2004) tarafından yapılan“Sporda Görev ve Ego Yönelim Ölçeği”de kullanılmıştır. Bu araştırmaya 172 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır.
Özet (Çeviri)
MASTER THESIS / KONYA-2019 Many factors motivate children and young people to participate in sports. Participation motivation studies on athletes reveal many general reasons. Accordingly, as the children participate in sports, they are influenced by reasons such as competing, being healthy, being a part of the team, developing their skills and having fun. The effect of such reasons on athletes' goal-setting phenomena is seen as a striking subject. In this study“Sport Participation Motive Scale”, which is developed by Gill, Gross and Huddleston in 1983 and translated into Turkish by Çelebi (1993), and the validity and reliability study for 9-17 age group Turkish students was determined by Oyar, Aşçı, Çelebi and Mülazımoğlu (2001), was used. In the study,“Task and Ego Orientation Scale in Sport”, which is used to reveal individual differences in the dimensions of task and ego orientation, was developed by Duda and Nicholls (1992) and adapted for Turkish athletes by Toros, (2001, 2004), was also used. 172 male athletes participated in this study voluntarily.