Detection of Fusarium oxysporum F. sp. ciceris from chickpea with rt-pcr
Fusarium oxysporum f. sp. ciceris'İN NOHUTTA RT-PCR İLE BELİRLENMESİ
  1. Tez No: 579753
  2. Yazar: ÖZGE DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN, DR. FEYZA NUR KAFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Nohut, yemeklik baklagiller arasında oldukça önemli bir yere sahiptir ve Fusarium oxysporum f. sp. ciceris patojeninin neden olduğu Fusarium solgunluk hastalığı da bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Bu ve benzeri birçok nedenlerden ötürü yıllık büyük kayıplar meydana gelmekte ve bu kayıpları önleme çalışmaları halen devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, spesifik primerler kullanılarak Gerçek Zamanlı-Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR) ile infekteli nohut bitkilerinde hastalığa neden olan F. oxysporum f. sp. ciceris etmeninin kantitatif olarak belirlenmesidir. Aynı zamanda, ilk günlerde infekte bitkilerin hastalıklı dokularında görülmeyen hastalığın tespiti, hastalık ve konuk arasındaki ilişkiyi aydınlatacaktır. Kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (qPCR) tekniği kullanılarak yapılan bu çalışmada, nohutun hastalığa duyarlı ILC 482 çeşidi solgunluk ve sararma formlarının her ikisi ile de infekte edilmiş ve daha sonra taze bitki örnekleri toplanarak toplam mRNA izolasyonunda kullanılmıştır. Toplam mRNA, cDNA'lara dönüştürülmüş ve RT-PCR çalışmalarında tahlil edilmiştir. Tahliller özel olarak tasarlanmış primer setleri kullanılarak SYBR Green Master Mix içerisinde gerçekleştirilmiştir. Misel kültürlerden elde edilen cDNA'lar, standart eğrileri oluşturmak için RT-PCR testinde pozitif kontrol olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chickpea has an important place among food legumes and because of that Fusarium oxysporum f. sp. ciceris, causal agent of Fusarium wilt, is also possesses importance. Due to this and many other similar reasons, large losses occur annually and studies to prevent these losses are being continued. Aim of this study was quantitative determination of causal agent F. oxysporum f. sp. ciceris, in infected chickpeas via Real Time-Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) using specific primers. At the same time, determination of the disease that is not observed in infected tissues on the first days, this method would elucidate the host-pathogen relationship. For the study carried out with quantitative polymerase chain reaction (qPCR) method, ILC482 chickpea cultivar susceptible to the disease, was infected with both disease forms, wilting and yellowing and then fresh infected plant samples were collected for further utilization in total RNA isolation. Total mRNA were converted to cDNAs and were assayed in RT-PCR studies. Assays were performed in SYBR Green Master Mix using specially designed primer sets. cDNA obtained from mycelial culture was used as a positive control in RT-PCR assay to create standard curves.