Çok katlı ahşap yapılarda strüktürel kurgunun analizi
Analysis of structural system in multi-storey wood structures
  1. Tez No: 579763
  2. Yazar: HAKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLHAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yenilenebilir bir kaynak olan ahşap malzeme daha az karbon ayak izine sahip olması, üretiminde daha az enerji gerektirmesi ve daha az su kirliliğine neden olmasından dolayı tercih edilmektedir. Ahşap yapılar giderek artan değerde karbonu bünyelerinde depolayarak, diğer inşaat malzemeleri ve inşaat faaliyetlerinin saldığı sera gazlarını dengelerler. Bu nedenle yapılarda ahşabın kullanılması önemlidir. Ahşap malzeme, özellikle ahşabın endüstriyel olarak kullanımına bağlı olarak strüktürel anlamda pek çok avantaja sahiptir ve geniş açıklıklı yapılarda ve çok katlı yapılarda kullanımı son zamanlarda giderek yaygınlaşmıştır. Beş ve daha fazla kata sahip olan ahşap yapılar, çok katlı ahşap yapı olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çok katlı ahşap yapıların strüktür kurgusunu ve bu kurguda yer alan yapı malzemelerini ve elemanları analiz etmek, yapısal ahşabın ülkemizde kullanımına yönelik farkındalık yaratmak ve ahşabın çok katlı yapılarda kullanımına yönelik bir kaynak oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda 18 adet çok katlı ahşap yapı incelenmiş, bu inceleme sonunda farklı ahşap malzemelerden farklı strüktürel kurguların oluşturulabileceği, strüktür kurgusunu özellikle kat sayısının ve yüksekliğinin belirlediği, 10 kata kadar olan yapılarda strüktürel kurguda tümüyle ahşap CLT panel sistem kullanılırken, genellikle 10 kattan fazla inşa edilen yapılarda daha çok dikme-kiriş sistemlerinin uygulandığı, yapıların strüktürlerinde en çok tutkallı tabakalı ahşap (glulam) ve çapraz lamine ahşap (CLT) yapı malzemelerinin kullanıldığı, betonarmenin ve çeliğin ahşap malzeme ile birlikte kullanıldığı hibrit strüktürlerin de yangın ve buna bağlı yönetmeliklere bağlı olarak tercih edildiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wood, a renewable source, is preferred because it has less carbon footprint, requires less energy in its production and causes less water pollution. Wooden structures store increasingly carbon in their bodies, balancing the greenhouse gases released by other construction materials and construction activities. Therefore, the use of wood in buildings is important. The wood material has many structural advantages, especially due to the industrial use of wood, and its use in large-span structures and multi-storey buildings has become increasingly widespread. Buildings with five or more floors are defined as multi-storey wooden structure. The aim of this study is to analyze the structure system of multi-layered wooden structures and the building materials and elements in this fiction, to create awareness for the use of structural wood in our country and to create a resource for the use of wood in multi-storey buildings. For this purpose, 18 multi-storey wooden structures were investigated. In wooden multi-storey buildings, the structural construction determines the number of storeys and height. In the structure of buildings up to 10 floors, completely wooden cross laminated panel system is used. The most glued laminated timber (Glulam) construction materials are used in the structures. Hybrid structures in which concrete and steel are used together with wood are also preferred depending on the fire and related regulations.