Gölyaka Orman İşletme Şefliği kayın ormanlarında bakım müdahalesinin büyük memeli yaban hayvanları üzerine kısa dönemdeki etkisi
The short-term effect of thinning treatment in beech forests on large mammals in Golyaka Forest Planning unit
  1. Tez No: 579762
  2. Yazar: ZÜLKÜF KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF KETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kayın ormanında bakım müdahalesinin yaban hayatı üzerine etkisinin araştırıldığı bu çalışma, Düzce ili Gölyaka ilçesi Gölyaka Orman İşletme Şefliğine içerisinde KnGncd3 (39 ve 40 nolu bölmeler) meşcere tipinde Eylül 2013 ile Ağustos 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanına habitat değişkenleri (Ağaç türü, kapalılık, göğüs çapı, ağaç boyu, hektardaki ağaç sayısı, diri örtü örtme yüzdesi, toprak yüzeyi açıklık alan yüzdesi) bakım çalışmalarından önce ve sonrasını takip eden vejetasyon döneminde ölçülmüştür. Bakım çalışmasının habitat değişkenlerinden ağaç sayısını ve kapalılığı azaltmış ancak ortalama çapı artırmıştır. Diğer değişkenler önemli fark göstermemiştir. Çalışmada büyük memeli türlerin tespit edilmesi için 7 adet sabit noktaya fotokapan kurulmuştur. Her bir fotokapan noktasından elde edilen resimler tür sayısı ve türlere ait görüntülenme oranı zamansal olarak ve bakım çalışması dönemlerine (Bakım öncesi, üretim sırası ve bakım sonrası) göre sınıflandırılmıştır. Toplam 10 büyük memeli türüne ait 766 görüntü elde edilmiştir. Bakım çalışmalarının yaban hayvanı türlerini etkileyip etkilemediği ANOVA ile test edilmiştir. Tür ve görüntülenme sayıları ormancılık bakım faaliyetlerinden olumsuz etkilenmiştir. Bu etkilenme en fazla yırtıcı türlerde tespit edilmiştir. Üretim sürecinin iş günü olarak kısa sürmesine rağmen dönem olarak uzun sürmesi türleri etkilemektedir. Bu nedenle ormanlardaki üretim faaliyetlerinin mümkün olduğunca kısa sürede bitirilmesi faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to investigate the effects of thinning treatment in beech forests on large mammals. The study was carried out in KnGncd3 stand type (39. and 40. unit) in Gölyaka Forest Planning Unit - Düzce Province between September 2013 and August 2015. We measured the habitat variable (tree species, canopy closure, diameter at breast height, tree height, number of trees of individual per hectare, percentage of under story, percentage of openness) before the thinning treatment, and after first vegetation period. The number of tree per hectare and canopy closure was decreased, but diameter at breast height was increased after silvicultural process. The others habitat variable were not varied significantly. We established 7 trap cameras fixed point for the identification of large mammals. Images of species from per sampling plots were classified the number of species and number of individual according to temporally and periods of silvicultural process (Before, during process, after). a total of 10 species and 766 images were identified in the study. We tested with ANOVA whether the sivicultural process affects species. The numbers of species and numbers of individual were affected negatively from the thinning treatment. Carnivores mammals were affected more than the others. Although the wood product process period is limited, totally period takes a longer time. Therefore, the species are affected more. It would be beneficial to complete the forestry activities in the stands as soon as possible for large mammals.