Sternbergia lutea ve sternbergia sicula üzerinde morfolojik, anatomik ve palinolojik araştırmalar
- Tez No: 57979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
41 V.ÖZET Bu çalışmada Amaryllidaceae familyasından İzmir ve Aydın çevresinden toplanan Sternbergia Waldst and Kit cinsinin türlerinden olan S.lutea (L.) Ker- Gavvl. ve S.sicula Tineo'nun morfolojik, anatomik ve palinolojik yönden karşı laştırmalı çalışması yapılmıştır. Bitkilerin tanımları yapıldıktan sonra morfolojik şekilleri çizilmiştir. Anato mik çalışmalar için her iki bitki grubunun kök, etli soğan yaprak, yaprak, stoma şekilleri ve polenleri karşılaştırma yapılarak incelenmiş ve sonuçlar standart hata hesapları da hesaplanarak tablolar halinde verilmiştir. Verilere dayanılarak, S.sicula'mn kök enine kesitinde korteks paranki ması hücreleri içinde ve aynı bitkinin etli soğan yaprağı enine kesitinde rafit kris tallerine rastlanmıştır. Nişasta taneleri S.sicula da küçük ve çok sayıda, S.lutea'da ise daha iri ve az sayıda rastlanmıştır. Polenin S.lutea'da daha büyük olduğu göz lenmiştir.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY THE MORPHOLOGICAL, ANATOMICAL AND PALYNOLOGICAL STUDIES ON STERNBERGIA LVTEA AND STERNBERGIA SICULA In this research, the family of Amaryllidaceae genus Sternbergia Waldst and Kit was collected from İzmir and Aydın It has been made a comparative research of S. lutea (L.) Ker-Gawl. and S. sicula Tineo which are the species of the genus Sternbergia in therms of morphologicaal, anatomical and pallinogical. After the definitions of tha plants has been done it has been drawn their morphological figures. For the anatomical researches both of two plants group of roots the fles hy onion leaf, leaves, stomata and pollen have been given by the tables being made the standarts errors calculations. According in the data, It has been found raffit crystalls. The starch grains ther are in the fleshy onion leaf both plants but are two be found big and few grains in the S. lute a, little and many grains in the S. sicula. The pol len grains in the S. sicula are big and few.