Bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik tutum ve bilgisayarca düşünme bakımından yeşil bilişim
Green computing in terms of attitude towards information and communication technologies, and computational thinking
- Tez No: 579828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmayla çalışanların bilgi ve iletişim teknolojileri kullanım düzeyi, bilgisayarca düşünme ve yeşil bilişim algısı arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojileri kullanım düzeyinin yeşil bilişim algısına etkisinde bilgisayarca düşünmenin aracılık rolünü ortaya koymak ise bu çalışmanın diğer bir diğer amacını oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2018 yılında Malatya Valiliğine bağlı müdürlüklerde görev yapan 432 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla bilgi ve iletişim teknolojileri, bilgisayarca düşünme ve yeşil bilişim ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde korelasyon, regresyon analizi ve yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda çalışanların bilgisayarca düşünme becerileri arttıkça yeşil bilişime yönelik algılarının arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışanlarının bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik tutumlarının yeşil bilişim algılarına yönelik etkisinde bilgisayarca düşünme becerilerinin aracılık rolüne sahip olduğu görülmüştür. Demografik değişkenlere göre bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik tutumların, yeşil bilişim algılarının ve bilgisayarca düşünme becerilerinin farklılaştığı tespit edilmiştir. Literatürdeki boşluğu doldurmak açısından önemli katkılar sağladığı düşünülen bu çalışmayla ayrıca gelecek araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the level of usage of information and communication technologies, computer thinking and green IT perception. Another aim is to reveal the mediating role of computer thinking in the impact of information and communication technologies on green information perception. Quantitative research methods were used in the study. The sample of the study consisted of 432 employees working in the directorate of Malatya Governorate in 2018. Information and communication technologies, computer thinking and green information scale were used to collect data. Correlation, regression analysis and structural equation model were used to analyze the quantitative data. As a result of these findings, it is concluded that the awareness of the harm to nature after conscious consumption and usage after the use of technological products increases. In addition, employees are directly willing to use information and communication technologies, to have information and internet usage on BIT, to produce alternative solutions related to problems indirectly, to follow developments, to use mathematical operations to solve problems and to present new ideas, to buy and use environmentally sensitive technological products. It is concluded that it is effective.