Türkiye'de turizme tahsis edilen orman alanlarının ormancılık politikası yönünden incelenmesi
- Tez No: 57987
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ AKESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
müştür. Bu sahaların çevre düzenleme düzenlemelerinin, ulusal park ve orman içi dinlenme uygulamalarında tecrübeli orman ve peyjaj mühendislerinin kontrolunda yaptırılması söz konusu alanlarda meydana gelebilecek tahribatı önleyecektir. Çalışmalarım sırasında bu alanlarda çok sayıda nedenlerden doğan orman tahribatlarına rastlanmıştır. Turizm faaliyetleri içerisinde kalan orman alanlarında meydana gelen orman tahribatının ayrı bir çalışma konusu yapılarak bilimsel ve teknik açıdan detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Söz konusu orman alanlarının yönetim ve uygulamasında, Orman ve Turizm bakanlıklarının koordinasyonu ile oluşturacakları yönetim biçimi, bu alanların turizm ve ormancılık poli tikalarına uygun bir şekilde turizme açılmasını sağlayarak ülke ekonomisine çok büyük katkılarda bulunacaktır. 5.2 Summary After 1982 a preminent increasing has been lived at active tourism m Turkey. During m this period some of the public areas have been approprated to investments to stimulate mcreasmg of tourism. In spite of this, the rest of balance of the public forest ranges were settled amoung the other publics areas which were revolved to the Ministry Of Tounzm by Ministry Of Forest. Than these areas have been approprated to investments too. So that, a prominent mcreasmg has been seen of the amount of the forest areas m the public forest which were given by Ministry of Forest with a wiev to mcreasmg of tourism. In addition to the climatic heltly resorts ( resting places ) m the national parks and other national forest of turkey. There are lost of divided places m the public forest which were approprated to the investments by Ministry Of Forest and Tourizm are became most popular and important enough. So, I spent all my working tune to fmd the correct answers and to explain them openly, clearly. How much forest areas have been approprated with a wiev to increase tourism? How many touristic foundation took activity permission? How many beds have got these tourustic foundation? What is the bed capcity ? What is the economical portion m the general income of these forest areas which are used for tourism activities m the publish forest? All the informations and documents about national parks, resting pleaces and other allotted areas from national forest four tourism have been taken from registerm of forest regional directorate, the archives of Ministry Of Forest, property cadastre office of Ministry of Forest. 115In addition to these, all the other informations about the touristic foundations which are built in national forest areas with the permission of Ministry Of Forest have been taken from the archives of all tourism province directorates. While describing all these informations and documents are divided four different mam section. 116müştür. Bu sahaların çevre düzenleme düzenlemelerinin, ulusal park ve orman içi dinlenme uygulamalarında tecrübeli orman ve peyjaj mühendislerinin kontrolunda yaptırılması söz konusu alanlarda meydana gelebilecek tahribatı önleyecektir. Çalışmalarım sırasında bu alanlarda çok sayıda nedenlerden doğan orman tahribatlarına rastlanmıştır. Turizm faaliyetleri içerisinde kalan orman alanlarında meydana gelen orman tahribatının ayrı bir çalışma konusu yapılarak bilimsel ve teknik açıdan detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Söz konusu orman alanlarının yönetim ve uygulamasında, Orman ve Turizm bakanlıklarının koordinasyonu ile oluşturacakları yönetim biçimi, bu alanların turizm ve ormancılık poli tikalarına uygun bir şekilde turizme açılmasını sağlayarak ülke ekonomisine çok büyük katkılarda bulunacaktır. 5.2 Summary After 1982 a preminent increasing has been lived at active tourism m Turkey. During m this period some of the public areas have been approprated to investments to stimulate mcreasmg of tourism. In spite of this, the rest of balance of the public forest ranges were settled amoung the other publics areas which were revolved to the Ministry Of Tounzm by Ministry Of Forest. Than these areas have been approprated to investments too. So that, a prominent mcreasmg has been seen of the amount of the forest areas m the public forest which were given by Ministry of Forest with a wiev to mcreasmg of tourism. In addition to the climatic heltly resorts ( resting places ) m the national parks and other national forest of turkey. There are lost of divided places m the public forest which were approprated to the investments by Ministry Of Forest and Tourizm are became most popular and important enough. So, I spent all my working tune to fmd the correct answers and to explain them openly, clearly. How much forest areas have been approprated with a wiev to increase tourism? How many touristic foundation took activity permission? How many beds have got these tourustic foundation? What is the bed capcity ? What is the economical portion m the general income of these forest areas which are used for tourism activities m the publish forest? All the informations and documents about national parks, resting pleaces and other allotted areas from national forest four tourism have been taken from registerm of forest regional directorate, the archives of Ministry Of Forest, property cadastre office of Ministry of Forest. 115
Özet (Çeviri)
müştür. Bu sahaların çevre düzenleme düzenlemelerinin, ulusal park ve orman içi dinlenme uygulamalarında tecrübeli orman ve peyjaj mühendislerinin kontrolunda yaptırılması söz konusu alanlarda meydana gelebilecek tahribatı önleyecektir. Çalışmalarım sırasında bu alanlarda çok sayıda nedenlerden doğan orman tahribatlarına rastlanmıştır. Turizm faaliyetleri içerisinde kalan orman alanlarında meydana gelen orman tahribatının ayrı bir çalışma konusu yapılarak bilimsel ve teknik açıdan detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Söz konusu orman alanlarının yönetim ve uygulamasında, Orman ve Turizm bakanlıklarının koordinasyonu ile oluşturacakları yönetim biçimi, bu alanların turizm ve ormancılık poli tikalarına uygun bir şekilde turizme açılmasını sağlayarak ülke ekonomisine çok büyük katkılarda bulunacaktır. 5.2 Summary After 1982 a preminent increasing has been lived at active tourism m Turkey. During m this period some of the public areas have been approprated to investments to stimulate mcreasmg of tourism. In spite of this, the rest of balance of the public forest ranges were settled amoung the other publics areas which were revolved to the Ministry Of Tounzm by Ministry Of Forest. Than these areas have been approprated to investments too. So that, a prominent mcreasmg has been seen of the amount of the forest areas m the public forest which were given by Ministry of Forest with a wiev to mcreasmg of tourism. In addition to the climatic heltly resorts ( resting places ) m the national parks and other national forest of turkey. There are lost of divided places m the public forest which were approprated to the investments by Ministry Of Forest and Tourizm are became most popular and important enough. So, I spent all my working tune to fmd the correct answers and to explain them openly, clearly. How much forest areas have been approprated with a wiev to increase tourism? How many touristic foundation took activity permission? How many beds have got these tourustic foundation? What is the bed capcity ? What is the economical portion m the general income of these forest areas which are used for tourism activities m the publish forest? All the informations and documents about national parks, resting pleaces and other allotted areas from national forest four tourism have been taken from registerm of forest regional directorate, the archives of Ministry Of Forest, property cadastre office of Ministry of Forest. 115In addition to these, all the other informations about the touristic foundations which are built in national forest areas with the permission of Ministry Of Forest have been taken from the archives of all tourism province directorates. While describing all these informations and documents are divided four different mam section. 116