Questioning 'sustainability' of forest lands allocated and used for tourism in Turkey
Türkiye'de turizm amaçlı tahsis edilen ve kullanılan orman arazilerinin 'sürdürülebilirlik' sorunu
- Tez No: 255224
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Z. MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Türkiye, turizm alanında lider ülkelerden biridir. Turizm yalnızca ülke ekonomisine değil, aynı zamanda bölgesel gelişmeye de katkılarda bulunmaktadır. Türkiye, ekonomik, sosyo-kültürel ve çevresel sürdürülebilirlik konularında birçok uluslararası sözleşmeye taraf olmuştur. Buna rağmen, 1980'lerin başından itibaren, küreselleşme ve özelleştirmeye paralel olarak, Turizm Teşvik Kanunu'nun temel politikaları, Türkiye'de kitle turizmini geliştirmiş ve doğal çevreyi sürekli tahrip etmiştir. Geçtiğimiz 30 yıl boyunca, Akdeniz ve Ege kıyılarındaki orman arazileri, büyük ölçekli, kendi içine kapalı ve ayrıcalıklı turizm yatırımlarının gelişimi ve ikinci konut gelişimleri sonucunda, önemli ölçüde zarar görmüş ve yok edilmiştir.Bu tez, Türkiye'de orman arazilerinin tahsisinde `sürdürülebilirlik' ölçütlerinin ne kadar göz önüne alındığını incelemektedir. Öncelikle `sürdürülebilirlik', `sürdürülebilir gelişme', `sürdürülebilir orman yönetimi' ve `sürdürülebilir turizm planlaması' kavramlarını inceleyen bir yazın taraması yapmakta; orman arazilerinde turizm planlaması konusunda ileri olarak kabul edilen Kanada ve Avustralya'daki kurumsal, katılım, politika ve yasal boyutları inceleyerek, kuramsal bir çerçeve çizmeye çalışmakta ve `sürdürülebilirlik' kavramının temel bileşenlerini belirlemektedir. Araştırmanın ikinci bölümünde, Türkiye'de turizme tahsis edilen orman alanlarının kurumsal, katılım, politika ve yasal boyutları, `sürdürülebilirlik' ölçütlerine bağlı olarak incelemektedir. Tezin üçüncü bölümünde, Antalya'daki Belek Turizm Merkezi'nin (BTM) gelişimi, sürdürülebilirliğin `ekonomik', `sosyo-kültürel' ve `çevresel' boyutları göz önüne alınarak incelenmektedir. Bu tezin son bölümünde, Türkiye'deki orman arazilerinin turizm amaçlı tahsisi ve kullanımında `sürdürülebilirlik' ölçütleri açısından başlıca eksiklikler vurgulanmakta ve sorunun çözümü için temel politika önerileri belirlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the leading tourism countries of the world. Tourism contributes to not only national economy but also regional development. Turkey has adhered to several international conventions regarding economic, socio-cultural and environmental sustainability. Nonetheless, since the onset of the 1980s, Tourism Encouragement Law?s main policies, along with the globalization and privatization, have developed mass tourism in Turkey, and led to continuous damage on the natural environment. Over the last thirty years, forest lands along the Mediterranean and Aegean coasts have been eradicated and over-exploited to a greater degree through the development of large-scale, inward-oriented and exclusive tourism investments, and second-home developments.This thesis investigates the extent to which forest lands in Turkey are allocated regarding `sustainability? measures. It first makes a literature review on the notions of `sustainability?, `sustainable development?, `sustainable forest management? and `sustainable tourism planning?, and examines institutional, stakeholder, policy and legal dimensions of tourism planning on forest lands in Canada and Australia, widely accepted with their advanced practices in the world to draw a theoretical framework and identify main components of `sustainability?. Second, it analyzes how far institutional, stakeholder, policy and legal structures in Turkey have accommodated the sustainability approach, while allocating forest lands to tourism. Then, it examines the recent development story of Belek Tourism Center (BTC) in Antalya by assessing `economic?, `socio-cultural? and `environmental? sustainability indicators. In the final part, the thesis underlines the major shortcomings and seeks to identify main policies for `sustainable? allocation and use of forests for tourism in Turkey.