Güneydoğu Akdeniz'de kılıç balıklarının (Xiphias gladius l. 1758) uzunluk-ağırlık ilişkileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 57989
  2. Yazar: TUĞRUL ZAHİT ALIÇLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. IŞIK K. KORAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada Güneydoğu Akdeniz'de avlanan kılıç Balığı (Xiphias gladius L.,1758)'nın yaş tayini, yaş - boy, yaş - ağırlık, boy - ağırlık, çatal boy - diken çapı ilişkileri ile kondüsyon faktörü ve ölüm oranları üzerinde çalışılmıştır. Bu çalışmada 794 adet birey incelenmiş ve bunların 213 adedinin anal yüzgeç metodu ile yaş tayini gerçekleştirilmiştir. Yaşları tesbit edilen balıkların 0. - X. yaş gruplarına ait olduğu belirlenmiştir. Yaş gruplarına göre ortalama değerler iki yolla elde edilmiştir. Bunlara göre 0. yaş grubunda 67 cm ve 69 cm, I. yaş grubunda 84.05 cm ve 85.74 cm, II. yaş grubunda 117.55 cm ve 119.94 cm, III. yaş grubunda 132.5 cm ve 134.91 cm, IV. yaş grubunda 144.5 cm ve 146.15 cm, V. yaş grubunda 156.54 cm ve 158.58 cm, VI. yaş grubunda 162,5 cm ve 165.54 cm, VII yaş grubunda 173.18 cm ve 175.59 cm, VIII. yaş grubunda 183.75 ve 186.44, IX. yaş grubunda 196 cm ve 197.3 cm, X. yaş grubunda 212.5 cm ve 216 cm olarak bulunmuştur. Yaş boy ilişkisi Von Bertalanffy (1938)'nin boyca büyüme denklemi ve Fisat Bilgisayar Programı kullanılarak iki yolla hesaplanmıştır. Fisat Bilgisayar Programı kullanılarak bulunan, balığın ulaşabileceği maksimum teorik boy (Loo) değeri 252.196 cm ve Von Bertalanffy boyca büyüme denklemi kullanılarak bulunan Lw değeri de 287.024 cm olarak belirlenmiştir. 75Yine Von Bertalanffy büyüme denklemi kullanılarak elde edilen balığın ulaşabileceği maksimum teorik ağırlık (Woo) değeri ise 340,8242 kg olarak bulunmuştur. Bu araştırma sonucunda Kılıç Balığı'nda boy ağırlık ilişkisi yıllara göre; 1993 yılında, W= 5.1 0“07 L 36742 1994 yılında, W= 2.1 006 L 33864 1995 yılında, W= 1.1 0”06 L 35119 1 996 yılında, W= 2.1 0"07 L 3 8359 olarak bulunmuştur. Kılıç Balığı'nda diken çapı ile balığın çatal uzunluğu arasında kuvvetli bir ilişkinin varlığı tesbit edilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucunda elde edilen denklem; LJFL = 50.81 + 13.52S r = 0.96 olarak tesbit edilmiştir. Kondüsyon faktörünün incelemesinde diğer balıklarda olduğu gibi ilk yıllarda kondüsyon faktöründe hızlı bir artış izlenirken, ileriki yaşlarda bu değerde azalmalar gözlenmiştir. Ölüm oranları üzerinde yapılan değerlendirme sonucunda en fazla ölümün Z = 0.77 ile II - III. yaş grupları arasında olduğu sonucuna varılmıştır. 76
Özet (Çeviri)
i In this study, the determination of age, age - length, age - weight, length - weight, fork length - diameter of the second spine of the anal fin, the condition factor and the mortality rates of the swordfish (Xiphias gladius L, 1758) caught in the Turkish waters in the Southeastern Mediterranean Sea were investigated. In this study 794 individuals were examined. The cross sections from the second rays of the anal fins of 213 specimen were analysed. The ages of the swordfish were determinated as age groups of 0 - X. The mean values of age groups were determinated in two ways. The average lengths of the individuals were determinated as 67 cm and 69 cm in the age group 0, 84.05 cm and 85.74 cm in the age group I, 117.55 cm and 119.94 cm in the age group II, 132.5 cm and 134.91 cm in the age group III, 144.5 cm and 146.15 cm in the age group IV, 156.54 cm and 158.58 cm in the age group V, 162,5 cm and 165.54 cm in the age group VI, 173.18 cm and 175.59 cm in the age group VII, 183.75 and 186.44 in the age group VIII, 196 cm and 197.3 cm in the age group IX, 212.5 cm and 216 cm in the age group X. The age - length relationship was determinated in accordance with the Von Bertalanffy growth equation. The Loo values were calculated as 252.196 cm and 287.024 cm the W value was calculated as 340.8242 kg. 77In this study, the length - weight relationship of swordfish according to years: 1993 W=5.1Cr07L3-6742 1994 W= 2.10“06 L33864 1995W=1.10”06L3-5119 1996 W= 2.1 0"07 L 38359 The relationship between cross section of the second ray of the fin and the fork length of the fish was quite significant. The equation obtained from the analysis of correlation was LJFL = 50.81 + 13.525 and r = 0.96. A sharp increase in the condition factor of the swordfish was found in the years of life, in the following years decreases in the condition factors of swordfish were observed. The mortality rate was found as highest Z = 0.77 between age groups II - III. 78