Obezite cerrahisi öncesi ve sonrası hastaların yeme tutumları, beden imajı ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between eating attitudes, body image and quality of life in patients before and after obesity surgery
  1. Tez No: 579896
  2. Yazar: HATİCE AKKAYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, obezite cerrahisi öncesi ve sonrası hastaların yeme tutumları, beden imajı ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini 50 hasta oluşturdu. Veriler, 23.04-2018-05.11.2018 tarihleri arasında ameliyattan önce, ameliyattan 1, 3 ve 6 ay sonra demografik ve klinik özellikler formu, Üç Faktörlü Beslenme Anketi, Vücut Algısı Ölçeği ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistiklerin yanında Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk Friedmann, Wilcoxon, Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanıldı. Araştırmada hastaların %78'inin kadın, %80'inin evli, %44'ünün üniversite mezunu, yaş ortalamasının 36.34±9.76 olduğu ve %70'inin çalıştığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the relationship between eating attitudes, body image and quality of life of patients before and after obesity surgery. The sample of the study consisted of 50 patients. The data of the study were collected between 23.04-2018-05.11.2018 before, 1, 3 and 6 months postoperatively using demographic and clinical characteristics form, Three Factor Nutrition Questionnaire, Body Perception Scale and SF-36 Quality of Life Scale. In the analysis of the data; In addition to descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk Friedmann, Wilcoxon, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests were used. In the study, it was determined that 78% of the patients were women, 80% were married, 44% were university graduates, the average age was 36.34 ± 9.76 and 70% were working.