Levodopa' nın biyoyararlanımının artırılması için yeni dozaj şekli geliştirilmesi
Bioavailability of levodopa for boosting new dosage form development
- Tez No: 580019
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KARASULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Parkinson hastalığı (PH) en sık görülen hareket bozukluğu hastalıklarından birisidir. Bazal ganglionda dopaminin aşırı kaybı ile ortaya çıkan titreme, sertlik, hareketlerin yavaşlaması PH nın en belirgin belirtileridir. Günümüzde PH nın tedavisindeki temel yaklaşım, azalan dopaminin dışarıdan ilaç tedavisi ile yerine koyma prensibine dayanmaktadır. Dopaminin kan-beyin bariyerini aşamaması ile ortaya çıkan sorun, dopamine metabolize olan, kan-beyin bariyerini aşabilen, aromatik bir amin olan Levodopa (L-Dopa) nın kullanılması ile çözülmüştür. Fakat oral yoldan uygulanan levodopadan çeşitli kısıtlayıcı faktörler nedeniyle beklenen biyoyararlanım sağlanamamaktadır. Bu projede düşük biyoyararlanım gösteren levodopanın biyoyararlanımını artırıcı formülasyon geliştirilecektir. Bu çalışma sırasında levodopa'nın intranazal uygulanabilecek mikroemülsiyon dozaj şekli hazırlanıp, in vitro yöntemlerle kalite kontrol çalışmaları, etkin maddenin sentetik membrandan geçiş çalışmalarının yapılması, flourosens işaretleme veriminin ve deney hayvanlarında intranazal uygulama sonrası görüntüleme çalışmalarının yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PH) is one of the most common movement disorder disease. PH of the symptoms (tremor, stiffness, slow movements) with excessive loss of dopamine in the basal ganglio emerges. Today, the basic approach in the treatment of PH decreasing dopamine from outside drug therapy is based on the principle of substitution with. The action of dopamine, which occurs with the blood-brain barrier couldn't surpass problem is metabolized to dopamine, which can cross the blood-brain barrier, an aromatic amine, the use of Levodopa (l-dopa) that is solved with. But a variety of restrictive factors of applied oral ingestion is expected due to the lower bioavailability of Levodopa is not provided. This project represents the optimum combination of low bioavailability of Levodopa on enhancing formulation will be developed. This work can be applied during a Microemulsion dosage of Levodopa intranasal form prepared and in vitro methods of quality control work, the active ingredient of transition from the synthetic membrane, flouro autosensing markup yields and after intranasal application imaging studies in experimental animals is intended.