Kullanmamaya bağlı osteopenide salmon kalsitonin, sentetik insan kalistonini ve L-dopa kullanımının biyomekanik sonuçları
- Tez No: 22413
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP S. KARAKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Wistar tipi erkek ratlarda deneysel olarak oluşturulan kullanmama osteopenisinde, salmon kalsitonin, sentetik insan kalsitonini ve L-dopa'nın etkilerini araştırdık. Deney ve kontrol grubu tüm ratlann sağ arka bacakları siyatik sinirleri kesilerek immobilize edilirken, sol arka bacakları karşılaştırma için serbest bırakıldı. 1. grup 10 rata 3 IU/kg/gün salmon kalsitonin, 2.grup 10 rata 0.01 mg/kg/gün sentetik insan kalsitonini, 3. grup 10 rata 50 mg/kg/gün L-dopa verildi. 4.grup 10 rat kontrol grubu olarak kullanıldı. İlaç başlanmasından 28 ve 56 gün sonra raüar öldürülerek deney ve kontrol femurlanna torsiyonel test, tibialanna bending test uygulandı. Biyomekanik değerler ve grafikler elde edildi. Sonuçta 28 günlük deneyde; salmon kalsitonin ve sentetik insan kalsitonininin kullanmama osteopenisini önlemede etkili olduğu, L-dopa'nın etkisinin düşük olduğu saptanmıştır. Bu dönemde salmon kalsitonin, sentetik insan kalsitonininden az da olsa daha etkili idi. 56 günlük deneyde; salmon kalsitonin, sentetik insan kalsitonini ve L- dopa'nın her üçü de osteopeniyi önlemede etkili idi. Bu dönemde aralarında önemli fark olmasa da sentetik insan kalsitonini salmon kalsitoninden, salmon kalsitonin de L- dopa'dan daha etkili idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of salmon calcitonin, synthetic human calcitonin and L-dopa on experimental immobilization osteopenia was studied in male Wistar rats. The right hind limbs of all rats from experimental and control groups were immobilized with dividing their sciatic nerves and their left hind limbs were left intact to make comparison. Salmon calcitonin (3 IU/kg body weight/day) was given to 10 rats from group 1, synthetic human (0.01 mg/kg body weight/day) was given to 10 rats from group 2 and L-dopa (50 mg/kg body weight/day) was given to 10 rats from group 3. Group 4 which is consisted of 10 rats was accepted as control group. After 5 rats from each group were killed at 28* day and the remaining 5 rats from each group were killed at 56th day of the administration of the drugs, torsional tests on the femora and bending tests on the tibiae of all rats were applied. Biomechanical values of the tests were determined and graphics were drawn. As a result, at 28th day salmon calcitonin and synthetic human calcitonin were found to be effective in preventing immobilization osteopenia while the effect of L-dopa was found to be low. During this period, salmon calcitonin was slightly more effective when compared with synthetic human calcitonin. After the end of 56 days, salmon calcitonin, synthetic human calcitonin and L-dopa were all found to be effective in preventing immobilization osteopenia. In this period synthetic human calcitonin appeared to be slightly more effective than salmon calcitonin and salmon calcitonin than L-dopa, but the differences were not important.