Harici aydınlatma sistemlerinde kullanılan aydınlatma elemanlarının ürettiği harmoniklerin analizi
Analysis of harmonics produced by lighting elements used in external lighting systems
  1. Tez No: 580058
  2. Yazar: ŞEFİK ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada harici aydınlatma sistemlerinde kullanılan cıva buharlı, sodyum buharlı, LED ve benzeri aydınlatma elamanlarının ürettikleri harmoniklerin enerji kalitesi üzerindeki olumsuz etkileri incelenmiştir. Bu çalışma enerji dağıtım şebekelerinin genel aydınlatma sisteminde yapılmıştır. Ayrıca bir enerji analizörü yardımı ile aydınlatma elemanlarının şebekeden çektiği akım ve dalga karakteristikleri incelenmiştir. Yapılan bu ölçümler ve deneysel çalışmalar neticesinde enerji kalitesini etkileyen harmonikler tespit edilmiş ve enerji kalitesini iyileştirmek için gerekli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the negative effects of harmonics produced by mercury vapor, sodium vapor, LED and similar lighting elements used in external lighting systems on energy quality were investigated. This work was done in the general lighting system of the energy distribution networks.. Also, with the help of an energy analyzer, the current and wave characteristics of the lighting elements taken from the network were examined. As a result of these measurements and experimental studies, harmonics that affect the energy quality have been determined and suggestions for improving the energy quality have been included.