Effects of arbuscular mycorrhizal fungi interactions and sewage sludge application on heavy metal phytoremediation in mine tailings
Arbuskülar mikorizal mantarların ve atıksu çamuru eklenmesinin krom madeninin fitoremediasyon ile temizlenmesine etkileri
  1. Tez No: 580126
  2. Yazar: FATMA ECE SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERDİNÇLER, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMADALI KHALVATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Maden atıklarına uygulanan fitoremediasyonun verimi, Arbuscular Mikorizal Mantarlar (AMF) ile hiperakümülator bitkiler (ayçiçeği) ile kurduğu önemli simbiyotik ilişki ile geliştirilebilir. AMF, bitki kökü ile iç içe mantar yapısı kurar ve besin, su ve ağır metal alımını sağlar. Bunlara ek olarak, atık su çamurunun maden toprağında büyüyen bitkilere ekstra besin sağlayarak bitkilerin büyümesini teşvik ederek fıtoremediasyon verimini arttırır. Bu çalışma, AMF etkileşimlerinin ve atıksu çamuru uygulamasının, maden atıklarında ağır metal fitoremediasyonu üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çok yüksek ağır metal (Cr, Al ve Fe) içeriğine sahip krom madeni atıkları, Glomus mosseae veya Glomus intraradices inokülasyonu ve üç farklı dozda atıksu çamuru ve tampon toprağı tatbik edilmesiyle güçlendirilmiş ve fitoremediasyon ile iyileştirilmiştir. Sonuçlar, AMF inokülasyonunun, bitkilerin metal alımını artırarak fıtoremediasyonun etkinliğini arttırdığını gösterdi. Çamur uygulaması bitkilerin büyümesini artırdı. Glomus mosseae inokulasyonu ve çamur (20 g / kg) eklenmesi, en yüksek bitki ağır metal alımını sağladı. Ayrıca en yüksek fitoremediasyon verimi de bu bitkilere aitti. Bu çalışma, bitki biyokütlelerinin ve fito-ekstraksiyon verim etkileşimlerinin Cr madeni atıklarının yanı sıra mikorhizal birliktelikler üzerindeki rolünü ve atık su çamurunun bitkilerin büyümesine katkısı hakkında bir onay sunmaktadır. Çalışmanın sonucu, Glomalin ile ilişkili proteinin, mikorhizal ilişkilerle ortaya çıktığını doğrulamaktadır. Bunun yanında, arıtma çamuru da toprağın glomalin proteininin çoğaltmasına yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Phytoremediation can be enhanced by the substantial symbiotic relationship between Arbuscular Mycorrhizal Fungi (AMF) and the hyperaccumulator plants (sunflower). AMF set up intimate hyphal network of fungi with the host plant root and enables nutrient, water and heavy metal uptakes. Additionally, application of sewage (wastewater) sludge as a soil amending material improves the phytoremediation efficiency by supplying nutrients and promoting the growth of plants. This study aims to investigate the effects of AMF interactions and sewage sludge application on heavy metal phytoremediation in mine tailings. The samples of chrome tailings having very high heavy metal (Cr, Al, and Fe) contents were ameliorated by phytoremediation enhanced by inoculation of Glomus mosseae or Glomus intraradices and application of three different doses of sewage sludge and buffer soil. The results showed that AMF inoculation improved the efficiency of phytoremediation by increasing the metal uptake of plants. The sludge application improved the growth of plants. The combined Glomus mosseae and sludge (20 g/kg) amendments resulted with the highest plant heavy metal uptake and phytoremediation efficiency. This study offers confirmation on the role of the plant biomass and phytoextraction efficiency interactions in Cr mine tailings as well as mycorrhizal associations and the contribution of the sewage sludge to the plants growth. The outcome of the study confirms that Glomalin related protein rose with the mycorrhizal associations. Meanwhile, the sewage sludge also helped the plant to propagate glomalin protein.