Arbüsküler mikorhizal funguslar (AMF) ve Rhizobium bakteri aşılamasının fasulye (Phaseolus vulgaris L.)'de kök çürüklüğü etmeni (Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary)'ne karşı kullanılma olanakları üzerine bir araştırma
A research on the using of iniculation of arbuscular mycorrhizal fungus (AMF) and Rhizobium bacteria against rot root agents Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary in the common bean (Phaseolus vulgaris L.)
  1. Tez No: 179405
  2. Yazar: ERİZAN AYSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, önemli rizosfer üyeleri ve biyolojik savaş elemanları olan Arbüsküler Mikorhizal Fungus (AMF) Glomus mosseae, Glomus fasciculatum ve kök bakterisi Rhizobium leguminosarum biovar phaseoli izolatlarının tekli ve ikili inokulasyon uygulamalarının Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary. ve fasulye patosistemine, bitkideki bazı morfolojik parametrelere (bitki boyu, yeşil aksam ile kök yaş ve kuru ağırlıkları), yeşil aksam ve kök fosfor ve azot içeriğine etkileri araştırılmıştır.Kullanılan biyolojik savaş elemanının kolonizasyonları, S.sclerotiorum'ma ve birbirlerine olan etkileri sonucu kontrol bitkilerine göre farklılıklar göstermiştir. Rhizobium leguminosarum biovar phaseoli ile oluşan, nodül sayısının özellikle üçlü inokulasyonlarda azaldığı gözlenmiştir. Ayrıca S.sclerotiorum+AMF uygulamalarında ise AMF kolonizasyonlarının kontrollerine göre önemli düzeyde azaldığı tespit edilmiştir.Çalışmada kullanılan AMF ve kök bakteri izolatlarının tekli inokulasyonlarının hastalık şiddetini %10.3-24.1 oranlarında baskıladığı, tekli inokulasyonların ikili (AMF+R. leguminosarum biovar phaseoli) inokulasyonlara göre daha etkili olduğu belirlenmiştir. Fasulye bitkisi morfolojik parametreleri açısından değerlendirildiğinde; gerek yeşil aksam ve gerekse kök aksamındaki yaş ve kuru ağırlık değerlerinin patojen izolatının yer aldığı muamele gruplarında düştüğü tespit edilmiştir. Ayrıca bütün biyolojik savaş elemanlarının, bitkideki toplam P ve N içeriği özellikle kontrol grubuna göre önemli düzeyde arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Arbuscular Mycorrhizal Fungus (AMF) Glomus mosseae, Glomus fasciculatum and rhizobacteria Rhizobium leguminosarum biovar phaseoli, which are the important members of rhizosphere and biological control agents, were examined on the patho-system of Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary and common bean, and some morphological parameters ? plant height, fresh and dry weight of shoot and root] and phosphorus and nitrogen concent of shoot and root in common bean.The colonization and nodulation of two biological control agents exhibited differences as a result of reciprocal interactions of these items as well as the effect of the S. sclerotiorum. Nodulation of R. leguminosarum biovar phaseoli particularly decreased in triple inoculation. In addition, colonization of AMF significantly decreased in treatment of S. sclerotiorum + AMF than control AMF.Treatments of single inoculations of AMF and rhizobacteria isolates reduced disease severity by 10.3%-24.1%. It was determined that single biological control agents inoculations were more effective than dual inoculations (AMF + R. leguminosarum biovar phaseoli). When the morphological parameters of common bean were considered, all of the morphological parameters values were decreased in treatments which present pathogen isolate. Besides this, all biological control agents increased total P and N contents of treated plants compared to the controls.