Analysis of microwave nondestructive reflection properties of early-age cement-based materials with different curing conditions
Farklı kürleme koşullarına sahip erken-yaş çimento-esaslı malzemelerin mikrodalga tahribatsız yansıma özelliklerinin analizi
  1. Tez No: 580150
  2. Yazar: FATİH BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CEM HASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çimento harç örneklerinin farklı su bağlayıcı (w/b) oranlarına ve farklı sertleşme koşullarına sahip erken-yaş yaşlanma süresi gözetilerek (1-9 gün) beton numunelerinin içerisindeki suyun mikrodalgayı yansıtma özelliğinden faydalanarak açık uçlu bir dalga klavuzuyla ölçümler yapılmıştır. Beton numunelerin farklı yüzeylerinden mikrodalga yansıma ölçümleri alınmıştır. Bu analizden farklı yüzeylerin su bağlayıcı (w/b) oranlarının (1-9 gün) erken-yaş yaşlanma süresinde farklılıklar gözlenmiştir. Uçucu külün harç karışımlarına dahil edilmesi, harç numunelerinin farklı w/b oranlarına sahip yansıma özelliklerinin geçişini geciktirdiği tespit edilmiştir. Beton numunelerin 3, 7, 14 ve 28 günlük kürlenme süreleri takip edilmiştir. Bu numunelerin basınç dayanımı testleri yapılarak mikrodalga yansıma özellikleri arasında bağlantı kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Measurements were made with an open-ended waveguide by taking advantage of the reflectance of the water in the concrete in the concrete samples by considering the early-age aging period (1-9 days) of cement mortar samples with different water binder (w/b) ratios and different hardening conditions. Microwave reflection measurements were taken from different surfaces of concrete samples. From this analysis, differences in the water-binding (w/b) ratios (1-9 days) of early-age aging of different surfaces were observed. It has been found that the inclusion of fly ash in the mortar mixtures delays the passage of the reflection properties of the mortar samples with different w/b ratios. 3, 7, 14 and 28 days curing time of concrete samples were followed. Pressure resistance tests of these samples were done and microwave reflection properties were established.