Toplumsal cinsiyet rol algıları ve kariyer seçimi ilişkisi: Kafkas Üniversitesi'nde karşılaştırmalı bir araştırma
The relationship between the social gender role and the career choice: A comparative research in the Kafkas University
  1. Tez No: 580151
  2. Yazar: ERMAN KAYĞIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, İşletme, Education and Training, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada toplumsal cinsiyet ve kariyer seçimi konuları ele alınmıştır. Toplumsal cinsiyet konusunun ele alınmasında bireylerin tutum, davranış, sorumluluk ve rollerini belirleyen önemli bir kavram olduğu düşüncesidir. Diğer araştırma konusu kariyer seçimi ise bireylerin yaşam tarzlarını etkileme özelliğine sahip olması sebebiyle önemli görülmüş ve ele alınmıştır. Araştırmanın iki sorunsalı bulunmaktadır. İlki toplumsal cinsiyet rol algıları ile kariyer seçimi arasında ilişkinin olup olmadığını belirlemek. İkinci sorunsal, sahip olunan demografik özelliklere göre toplumsal cinsiyet, kariyer seçimi ve alt boyutları bakımından farklılıkların olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu doğrultuda Kafkas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğrencileri üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda toplumsal cinsiyet ile kariyer seçimi arasında anlamlı ilişkilerin olmadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte toplumsal cinsiyetin alt boyutlarıyla kariyer seçiminin alt boyutları arasında da sadece iki boyut arasında anlamlı ilişkilerin olduğu, diğer boyutlarda anlamlı ilişkilerin olmadığı görülmüştür. Araştırmada ortaya çıkan bulgular arasında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinde cinsiyet, ekonomik durum, yerleşim yeri ve gelir durumuna göre farklılıkların olduğu görülmüştür. Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğrencilerin de ise sadece aile çocuk sırası ve yerleşim yeri bakımından farklılığın olmadığı görülmüştür. Diğer demografik özelliklerde anlamlı farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the issues of social gender and career choice are discussed. It is an idea that individuals are an essential concept that determines attitudes, behaviours, responsibilities and roles in addressing gender issues. The other research topic is career choice, and it has been considered vital because it has the ability to affect the life styles of individuals. There are two pain points of the research. First one is to determine the relationship between gender role perceptions and career choice. The second pain point is to determine whether there are differences in terms of gender, career choice and sub-dimensions according to demographic characteristics. In this direction, comparative research was conducted on the students of Kafkas University, Faculty of Economics and Administrative Sciences and Atatürk Health Services Vocational High School. As a result of the study, it is determined that there is no significant relationship between gender and career choice. However, it is seen that there is no meaningful relationship between the sub-dimensions of gender and the sub-dimensions of career choice, but there are significant relationships between the two dimensions. The findings of the study show that there are differences in terms of gender, economic situation, place of residence and income level among the students of the Faculty of Economics and Administrative Sciences. The students of Atatürk Health Services Vocational High School were not only different in terms of family order and place of residence. Significant differences in other demographic characteristics were determined.