Taş kolon ile yapılan zemin iyileştirmelerin zemin büyütme katsayısına etkisinin incelenmesi
He investigation of the effect of soil improvement with stone column on soil amplification coefficient
  1. Tez No: 580153
  2. Yazar: MUSTAFA ILDIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, sıvılaşma potansiyeli yüksek zayıf zeminlerde anakayadan zemin yüzeyine doğru hareket eden deprem dalgasından kaynaklanan zemin büyütme faktörü araştırılmıştır. Çalışmada taş kolonlu ve taş kolonsuz nümerik modeller kurularak farklı deprem yükleri altında mevcut imalatı yapılmış projelerin vaka analizleri yapılacaktır. Bölgesel jeoloji ve temel zemini şartları, yer hareketinin özelliklerini önemli ölçüde değiştirebilir. Bu nedenle, özellikle yumuşak zeminler için, bir deprem sırasında zeminin büyümesinin belirlenmesi, araştırmacılar için çok önemli bir konudur. Araştırmada Adapazarı ilçesi, Tığcılar mahallesindeki mevcut bir yapının zemin profili kullanılmıştır. Deprem sırasında zeminin derinliklerinden zemin yüzeyine doğru hareket eden deprem dalgasının özellikleri değişmektedir. Bu değişim zemin tabakalarının özelliklerine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Ana kayadan gelen deprem dalgası zemin tabakalarından geçerek zemin yüzeyinde büyümektedir. FLAC 2D programı ile kurulan modellerde yapılan analizler sonucu oluşacak düşey ivme değişimleri, yatay ivme değişimleri incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda zemin özelliklerinin yer hareketini arttırdığı görülmektedir. Zeminde meydana gelen büyüme nedeniyle önerilen tasarım spektrumlarını aşabileceği ve Adapazarı bölgesinin zemin yapısına sahip zeminlerde yerel zemin koşullarının dikkate alınması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the soil amplification factor which is caused by the earthquake wave moving from the bedrock to the soil surface on weak soil with high liquefaction potential was investigated. Stone column numerical models will be established in this study and case studies will be made of the projects which are manufactured under different earthquake loads. Regional geology and basic soil conditions can significantly change the characteristics of ground motion. For this reason, it is a very important issue for researchers to determine the soil amplification during an earthquake, especially for soft soils. The soil profile of an existing structure in the Tığcılar district of Adapazarı district was used in the study. The characteristics of the earthquake wave moving from the depth of the soil to the soil surface during the earthquake are changing. This change depends on the characteristics of the soil layers. The earthquake wave emmited from the main rock passes through the soil layers and amplification on the soil surface. Vertical acceleration changes and horizontal acceleration changes as a result of the analyses made on the models established with the FLAC 2D program were investigated. As a result of the current study, soil characteristics increase the ground motion. Due to the amplification on the soil, it appears that it can exceed the proposed design spectra. Local soil conditions must be taken into account on soils such as the Adapazari region.