Marmara Bölgesindeki ağaçişleri sektörünün iş sağlığı ve iş güvenliğindeki durumun incelenmesi
Investigation of occupational health and safety situation of woodworking sector in Marmara Region
  1. Tez No: 580174
  2. Yazar: HAYDAR GÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mobilya sektörü yarattığı istihdam ve ekonomik büyüklüğü bakımından ülkemizin önemli sektörlerinden biri haline gelmiştir. Ancak sektördeki hızlı gelişim sonucunda giderek artan çok sayıda iş kazaları ve meslek hastalıkları görülmektedir. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği konusu mobilya sektörü için daha da önemli olmaktadır. Meydana gelen bu kazalar birçok yaralanma, sakatlanma ve ölüm vakalarına neden olmaktadır. İş kazaları ve meslek hastalıklarının en büyük nedeni sektörde çalışan operatörler ve işverenlerin yeterli bilgi ve deneyime sahip olmamasıdır. Buna bağlı olarak çalışma ortamı yeterince sağlıklı olamamaktadır. Sektöre bakıldığında insan gücünün çok fazla kullanıldığı görülmektedir. Eğitim seviyesi düşük çalışan sayılarının fazla olduğu yapı sektörü iş kazaları konusunda ilk sıralarda bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı alınması gereken İş Güvenliği önlemleri, hakkında bilgi vermeye çalışmak, ayrıca mobilya sektöründe verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini ele alarak sektörde meydana gelen kazaların minimum seviyeye inmesi için birtakım çözüm önerilerinde bulunmaktır. Sonuç olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışanların bilinçlenmesiyle birlikte meydana gelen iş kazalarının da önüne geçilmesini sağlayacaktır. Bu konuda ülkemizde bir süredir var olan iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ile tüm sektörlerde olduğu gibi mobilya sektöründe de çeşitli eğitimler verilmektedir. Aynı zamanda yürürlükte bulunan yasalar, iş sağlığı ve güvenliği konusunda önemli hükümler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Furniture industry, has become one of the important sectors of our country in terms of employment and economic size. However, as a result of rapid development in the sector, a growing number of work accidents and occupational diseases are seen. For this reason, the issue of occupational health and safety is even more important for the construction sector. These accidents in the square cause many injuries, injuries and deaths. Operators and employers who work in the biggest cause sector of occupational accidents and occupational diseases have insufficient knowledge and experience. Due to this, the working environment is not healthy enough.Looking at the sector, it is seen that the human power is used too much. The construction sector, where the number of low-level employees is high, is in the first place in terms of work accidents. The aim of this study is to provide information about the Occupational Safety Measures that should be taken, as well as taking the job health and safety trainings given in the construction sector and proposing some solutions to minimize accidents in the sector. As a result, awareness of employees on occupational health and safety will also help prevent work accidents. In this respect, there are a number of trainings in the construction sector as well as in all sectors, with the employment health and safety practices that exist in our country. At the same time, the laws in force contain important provisions on occupational health and safety.