Effect of approach channel shape on the formation of vortices at single-horizontal intakes
Tekil – yatay su alma yapılarında yaklaşım kanalı şeklinin vortekslerin oluşmasına etkisi
- Tez No: 580195
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bir rezervuar-boru sisteminden oluşan bir su alma yapısı deney düzeneğinde, simetrik akım şartları altında yaklaşım kanallarının farklı şekillerdeki durumlarında hava kabarcıklı vortekslerin oluşmaları incelendi. İlk başta yaklaşım kanalının yan duvarları birbirlerine paralel ve su alma yapısının alın duvarına ise dik olacak şekilde deney gurupları yapıldı. Daha sonraki deney gruplarında ise, bu duvarlar alın duvarına farklı açılarda tespit edildi. Model üzerinde geniş bir debi aralığında farklı şekillerde yerleştirilecek yaklaşım kanalları ile bir seri deney yapıldı ve her birisinde vortekslerin oluşması için gerekli olan su alma yapısının“kritik batıklık”değerleri tespit edildi. Neticede, yaklaşım kanalı şeklinin su alma yapısının önünde hava kabarcıklı vortex oluşumuna etkisi araştırıldı. Deney sonuçları neticesinde kritik batıklık değerinin genel olarak Froude sayısından ve yaklaşım kanalı şeklinden etkilendiği tespit edildi. Kirik batıklık değeri için gerekli hidrolik ve geometrik özellikler kullanılarak boyutsal analiz yapılıp boyutsuz bir denklem elde edilmiştir. Kritik batıklık değerini hesaplamak için regrasyon analizi yöntemi kullanılarak ampirik denklemler elde edilmiştir. Sonrasına bazı boyutsuz parametreler ampirik formüllerden elimine edilip basitleştirilmiş ampirik denklem elde edilmiştir. Sonrasında deneylerden elde edilen sonuçlar ile bahsi geçen ampirik denklemlerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In an experimental setup of a water intake structure composed of a reservoir-pipe system, the formation of air-entraining vortices under symmetric flow conditions were investigated for different approach channel shapes. In the first set of the experiments the approach channel walls were kept parallel to each other and be perpendicular to the head-wall of the intake structure. In the following sets of the experiments these walls were located at different angles to the head-wall. A series of experiments were conducted on the model with varying approach channel shapes and a wide range of discharges to determine the critical submergences required for the formation of vortices. Consequently, the effect of the approach channel shape on the formation of air-entraining vortices were investigated. Experimental results show that critical submergence is mainly affected by Froude number and approach flow channel shapes. Moreover, a dimensionless equation, related with hydraulic and geometrical parameters, was obtained by using dimensional analysis for the critical submergence. Furthermore, empirical equations were derived to calculate critical submergence by using regression analysis. After that, simplified empirical equation was obtained by eliminating some of the dimensionless parameters. Furthermore, data obtained from the experiments and from the empirical equations are compared with each other's.