Amaç dışı acil servis kullanım nedenleri ve amaç dışı kullanımı azaltmaya ilişkin yönetimsel öneriler: Çorum ili örneği
Operational recommendations for using out of purpose emergency services and reducing out-of-purpose use: The case of Çorum province
- Tez No: 580196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hastane temelli acil servisler son yıllarda yalnızca akut acil bakım sağlamakla kalmayıp aynı zamanda yerel hastalar için halk sağlığı sürveyansı, afet hazırlığı, gözlem ve prosedür bakımı (örn., Kan nakli), mesleki bakım, çalışan sağlığı ve birçok durumda birinci basamak sağlık hizmeti veren kurumlar haline gelmiştir. Acil servislerin acil olmayan sorunları olan hastalar tarafından yoğun olarak kullanımı birçok ülkede uzun zamandır görünen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Aciliyetin değişken tanımı nedeniyle, acil servislerde, acil olmayan problemleri olan hastaların tedavisi, daha yüksek maliyetler ve tıbbi harcamalar getirebilir ve kalabalık bir departmanın iş yükünü artırabilir. Özellikle kronik hastalığı olan veya önleyici stratejilere ihtiyaç duyan hastalar için, diğer birincil bakım ortamlarından ziyade acil servis seçildiğinde, bakımın devamlılığı tehlikeye girebilir. Çalışmada, anakütlesini Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran hastalarından oluşturduğu 412 hastanın keşifsel araştırma yöntemi ile acil servisi kullanma nedenleri araştırılarak acil servisin amaç dışı kullanıma ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hospital-based emergency services not only provide acute emergency care in recent years, but also provide public health surveillance for patients, disaster preparedness, observation and procedure care (eg, blood transfusions), occupational care, worker health, and in many cases primary care providers became like that. Intensive use of emergency services by patients with non-urgent problems is a long-standing problem in many countries. Because of the variable definition of urgency, the treatment of patients with non-urgent problems in emergency services may bring higher costs and medical expenses, and may increase the workload of a crowded department. For patients with chronic illnesses or who require preventive strategies, the continuity of care may be compromised if the emergency service is chosen rather than other primary care settings. In our study, 412 patients, who were admitted to the emergency department of Erol Olçok Education and Research Hospital of the Hitit University, were searched for the reasons for using emergency exploration and emergency services.