Trabzon ilindeki derin deniz deşarjlarının performanslarının incelenmesi ve alternatif öneriler
Invastigation of the performance of deep sea outfall sewer and alternative solutions in Trabzon province
- Tez No: 580230
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ARDALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sahile kıyısı olan şehir merkezlerinden atılan atıksular deniz ortamına ulaştığında deniz ekosisteminin bozulmasına ayrıca insan sağlığı ve farklı çevre sorunlarına neden olmaktadır. Bu nedenle kanun ve yönetmeliklerle belirlenen standartların sağlanması koşulu ile atıksular, belirli derinlikte ve sahilden yeterli uzaklıkta denize boşaltılmalıdır. Derin deniz deşarjı tesisleri bu amaçla inşa edilen atıksu bertaraf yöntemidir. Bu tez kapsamında Trabzon ilindeki mevcut derin deniz deşarjlarının ön arıtım sonrası performansları açıklanmıştır. Trabzon-Of, Trabzon-Arsin ve Trabzon-Ortahisar (Moloz) derin deniz deşarj sistemleri incelenmiştir. Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği Numune Alma ve Analiz Metotları ve Türk Standartlarının güncel halleri dikkate alınarak SKKY Tablo 4, Tablo 22 ve Tablo 23'de yer alan parametreler için atıksu ve deniz suyundan alınan örneklerde analizler yapılmştır. Atıksu örneklerinde yapılan analizler Tablo 22'ye göre değerlendirildiğinde genel olarak askıda katı madde, biyolojik oksijen ihtiyacı, kimyasal oksijen ihtiyacı, yağ-gres, toplam azot, toplam fosfor ve metilen mavisi ile reaksiyon veren yüzey aktif maddelerin değerleri yüksek çıkmıştır. Deniz suyu analiz sonuçlarına göre DDD hatlarında askıda katı madde, klorofil-a ve koliform değerleri yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The wastewater from the coastal city centers reaches to the marine environment, it causes human health and different environmental problems as well as deterioration of the marine ecosystem. For this reason, wastewater should be discharged to the sea at a certain depth and at a sufficient distance from the coast, provided that the standards determined by laws and regulations were met. Deep sea discharge facilities are wastewater disposal methods contructed for this purpose. In this thesis, the performances of deep sea disharges in Trabzon province after pretreatment were explained. The deep sea disharges systems of Trabzon-Of, Trabzon-Arsin and Trabzon-Ortahisar (Moloz) were examined. Water Pollution Control Regulation Sampling and Analysis Methods and taking into account the current state of the Turkish Standards for the parameters in Table 4, Table 22 and Table 23 of the Wastewater and sea water samples were analyzed. When the analyzes made in wastewater samples were evaluated according to Table 22, the values of the surfactants reacting with suspended solids, biological oxygen demand, chemical oxygen demand, oil-grease, total nitrogen, total phosphorus and methylene blue were high. According to the results of seawater analysis, suspended solids, chlorophyll-a and coliform values were generally high in deep sea discharge lines.