Hava sürükleyici ve lif katkıların beton özelliklerine etkisi
The effect of fibers and air entraining admixture on concrete properties
  1. Tez No: 580331
  2. Yazar: BERRAK KIZILIRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE KILINÇKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Beton projelerinde basınç dayanımı esas alınır. Betonun mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi için kimyasal katkılardan ve liflerden yararlanılır. Bu çalışmanın amacı hava sürükleyici kimyasal katkılı ve liflerin betonun taze ve sertleşmiş halde ki özelliklerine etkisinin incelenmesidir. Bu tez kapsamında iki farklı lif ve hava sürükleyici kimyasal katkı (HSKK) kullanıldı. Üretimde %4,44 oranında sentetik lif, %2,54 oranında çelik lif ve %1.1 oranında süper akışkanlaştırıcı ve %0.2 oranında HSKK kullanılarak sekiz adet farklı numune üretildi. Betonda su/çimento oranı; 0,56 alındı. Betonlarda taze beton özelliklerini belirlemek için birim ağırlık ve hava içeriği deneyleri yapıldı. Sertleşmiş beton özelliklerini belirlemek için 28. günde basınç dayanım, yarmada çekme dayanımı, ultrases deneyleri yapıldı ve elastisite modülü değeri hesaplandı. Sonuç olarak lifli ve HSKK ilaveli betonlar şahit betonla karşılaştırıldı. Çalışma sonunda kullanılan liflerin taze ve sertleşmiş beton özelliklerini iyileştirdiği ancak HSKK'nın basınç dayanımını azalttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Concrete projects are based on compressive strength. To improve mechanical properties of concrete, fiber and some additional chemicals are used. The aim of this project is to investigatecthe effects of air-entraining chemical admixture and fiber on the qualities of concrete's liquid and solid phase. In this thesis, two different fiber and air-entraining admixture are utilized. Eight different concrete specimens were produced by using 4,44% synthetic fiber, 2,54% steel fiber, 1.1% plasticizer and 0.48% air-entraining admixture. Water-cement proportion is specified as 0.56. Unit weight and air content experiments were implemented to the concrete. To determine solidified concrete specimen properties; compressive strength, tensile strength, ultrasonic pulse velocity experiments were executed and modulus of elasticity was calculated. At the end, concretes containing fiber and air-entraining chemical admixture are compared to reference concrete. As a result, it is shown that fibers used in this project improved the properties of liquid and solid concrete. However, air-entraining admixture reduces the compressive strength of concrete.