Kendiliğinden yerleşen şapların taze ve sertleşmiş haldeki özellikleri ve üretim süreci
Fresh and hardened properties of self-levelling screed and production process
  1. Tez No: 251322
  2. Yazar: ALİ EMRE ORMANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapılarda insan faktörünü mümkün olduğu kadar azaltmak amacıyla yapılanaraştırmalar sonucunda kendiliğinden yerleşebilen betonun geliştirilmesi sağlanmıştır.Bu çalışmada da benzer amaçlarla yola çıkılarak kendiliğinden yerleşen şap üretimihedeflenmektedir. Şaplar için kendiliğinden yerleşebilirlik, kendi haliyle yayılarak birkalıp dahilinde, düz ve yatay bir form oluşturabilmek olarak tanımlanabilir. Çalışmadakendiliğinden yerleşebilirliği sağlamak amacıyla 18 farklı katkı üretilmiştir. Bukatkıların üretiminde 4 çeşit polikarboksilat esaslı polimer çözeltisi kullanılmıştır. Bupolimerlere eklenen hava sürükleyici, geciktirici v.b gibi katkıların farklı oranlardakikarışımları denenmiştir. Çalışma boyunca taze halde görünüm, yayılma miktarı, kıvamkoruma özelliği, hava miktarı gibi verilerle; sertleşmiş halde de basınç ve eğilmedayanımı, rötre değerleri gibi verilere dayanarak en uygun katkı karışımının eldeedilmesi amaçlanmıştır.Taze halde 200-280 mm arasında yayılma hedeflenmiş, budeğerin 150 dakika boyunca belirtilen aralığın altına düşmemesi sağlanmıştır.Çalışmada hava miktarının hacmen %4-12 aralığında olması hedeflenmiştir. Taze haldeistenen özellikler sağlandıktan sonra belirlenen karışımlara 300gr/m3 oranındapolipropilen lif ve bağlayıcı ağırlığının %1'i ve %2'si oranında rötre azaltıcı katkıeklenmiştir. Bu karışımlar arasında rötre ve çatlak kontrolü karşılaştırmalarıyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In consequence of the researches to minimize the quality problems based on humanfactors, the development of self-compacting concrete has been provided. In this research,starting with the similar purposes, producing a self-levelling screed is aimed. Selflevellingof screeds can be defined as to spread out naturally in a formwork to form aflat and horizontal surface. In this research to obtain the self-levelling ability of thescreed, 18 different admixtures are produced. 4 alternatives of polycarboxylate basedpolymer solutions are used in production. Different air-entraining admixtures, retardersetc. are tried out with these solutions. During this research, based on the data like,spreading rate, consistency, appearance of fresh screed; shrinkage measurements,compressive and flexural strengths of hardened screed, it is aimed to obtain optimumcombination of the admixtures. A value between 200mm and 280mm was targeted forspreading and this value was conserved for 150 minutes. Air content was aimed to bebetween %4-12 of total volume. After fresh screed properties were obtained, 300gr/m3polypropylene fiber and shrinkage reducing admixture of %1 and %2 of total binderweight are added to fresh mixes. Shrinkage measurements and shrinkage cracksobservations are compared between different mixes.