Endüstri devrimi'nden günümüze Türk ve Avrupa kadınında entelektüel düzeyin giyime etkisi
The effect of the intellectual level on the clothing of Turkish and European women from industrial revolution to present
- Tez No: 580390
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Endüstri Devrimi; 18.ve 19. yüzyıllarda buhar gücü ile çalışan makinaların icat edilmesi ve üretimde kullanılmaya başlaması ile sanayide ve ekonomide oluşan köklü değişimdir. Etkilediği alanlar başlıca tekstil, ulaşım, haberleşme ve demir-çelik sanayii olmuştur. Aynı zamanda buhar gücü ile ulaşım ve iletişim araçları keşfedilip (gemi, tren, telefon vb.) kullanılmaya başlanmıştır. Endüstri Devrimi ile başlayan teknolojik gelişmelerin ve modernleşme sürecinin Türk ve Avrupa kadınının sosyal ve ekonomik statüsünün, eğitim durumunun ve entelektüellik düzeyinin giysi seçimlerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için Avrupa'dan ve Türkiye'den sekiz eğitimli ve alanlarında iz bırakarak başarı kazanmış entelektüel kadınlar seçildi. Seçilen örnek kadınların; eğitim, meslek, aile ve sosyal yaşamları göz önüne alınarak giyim tarzları fotoğraflarla incelendi. Örnek alınan entelektüel kadınların giyim tercihleri; eğitim, meslek, ekonomik kazanç, kültür, psikoloji ve gelenek alanlarında incelendi. Kadınların yaşam içerisindeki fotoğrafları, dönemin özellikleri göz önüne alınarak değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Industrial Revolution is a radical transformation, which started with the innovation of the machines worked with steam engines and with the usage of these machines in production, in industry and economy. The basic areas which Industry Revolution attracted were textile, transportation, communication and iron and steel industry. Transportation and communication devices (ships, train, telephone..etc) worked with the steam power were innovated as well. It was targeted to inspect the effect of the technological developments and modernization process which started with Industrial Revolution on Turkish and European women's dress choices by regarding their social and economical positions, education levels and intellectual levels. To be able to achieve this aim eight well educated and important intellectual women were choosen from Turkey and Europa. Those model women's styles were studied with the help of their photos by regarding their education, proficiencies, families and social lives. The styles of these intellectual model women were analysed with respect to their educations, jobs, incomes, cultur, psychologies and traditions. Those women's daily life photos were reviewed by regarding their periods's properties.