Şah Gölü (Aşkale) sularının fiziksel kimyasal özellikleri ve burada yaşayan alabalıkların (Salmo trutta L.) biyo-ekolojisi üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 58042
  2. Yazar: HALİL BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SITKI ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırma 1994-1996 tarihleri arasında Erzurum'un Aşkale ilçesinin 33 km. güneyinde yer alan Şah Gölü üzerinde yapılmıştır. Şah gölü, 2435 m. rakımda yer alıp takriben 8-10 dekar yüzey alanına sahip olan Limnokrena memba veya buzul gölü görünümündedir. Göl sularının % 90'ı Kasım-Nisan ayları arasında donduğu ve yaz aylarında ise su sıcaklığının en fazla 18 °C 'ye yükseldiği müşahade edilmiştir. Gölde Salmonid familyasına ait Salmo trutta L macrostigma alt türünün yaşadığı tesbit edilmiştir. Bu balıklardan 35 adeti üzerinde yapılan incelemelerde en yaşlı 5 yıllık balıklara rastlanmış. Kondüsyon faktörleri ortalama 1,123 olarak regrasyon eğrisinin“b”değeri ise 3,09 olarak tesbit edilmiştir. Bu kriterler gölün alabalıklar için iyi bir habitat olduğu fikrini uyandırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on Şah Lake located 33 km. of south of Aşkale district in Erzurum. Şah Lake with 2435 m. altitude and about 8 - 10 are surface area has appearance like a Limnokrena source or a glacial lake. It was observed that the 90 % of the water mass in the lake freezing between the month of November and April and water temperature reaching 18 °C maximum in summer months. It was found that there were Salmo trutta macrostigma sub-species, belonging Salmonidae family, living naturally in the Lake. After the examinations on total 35 fish, the oldest one was in age of 5, conduction factor of them was 1.123 and“b”value from regression curve was calculated as 3.09. These criterion gave an idea that the Lake is a good habitat for trout to live.