Tuzla çayında yaşayan Capoeta capoeta umbla (Hecker, 1843)'nın bazı biyoekolojik özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 58044
  2. Yazar: MUHARREM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. E. MAHMUT KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Karasuya dökülen Tuzla Çayında yaşayan Capoeta capoeta ıımbla türünün biyo- ekolojik özelliklerinin incelenmesi amaç edinilmiş olup, toplam 118 adet balık mevsimsel peryodlarla incelenmiştir. Bu türün istatistiki değerlendirilmesinde, boy ağırlık renç diyagramları, yaş-boy-ağırlık tabloloan düzenlenmiştir. İncelenen türe ait çeşitli yaş grupları arasında boy artış oranları tabloloar halinde verilmiştir. İncelenen Capoeta capoeto ıımbla populasyonunda boy ağırlık ilişkisi W= 2.8 x L22 olarak tesbit edilmiştir. İncelenen 1 1 8 adet Capoeta capoeta ıımbla türünün yaş ve cinsiyet kompozisyonu tesbit edilmiş olup, populasyonun 1-6 yaşlan arasında değişim gösterdiği, incelenen populasyonun % 40.68'i dişi, % 59.32'si erkek birey olduğu anlaşılmıştır. Populasyonun ortalama kondüsyon katsayısı 1. 169 olarak tesbit edilmiştir. Populasyonda erkek balıkların çoğunluğu 3., az bir kısmı 2., dişi balıkların çoğunluğunun 4., az bir kısmının da 3. yaşta cinsi olgunluğa ulaştıkları tesbit edilmiştir. Populasyonda balıkların et verimi, erkeklerde %64.373, dişilerde %65.432 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
We aimed to research the bio-ecologic features of 1 1 8 individuals for the ( 'apoeto capoeta iimbla living in Tuzla Spring pouring to Karasu river seamonol periodically. In the statistical evaluation for this kind, the range diagrams of length-weight and the tables of age-lenght- weight were farmed. Lenght increvsing ranges among varieus groups belonging to the kinds were presented in the tables in the population of Capoeta capoeta iimbla kind the relationship of length and weight was determined as W=2.8xL2'2 We determined age and Sex composition of 118 Capoeta capoeta iimbla kind researched in this Study and Found that population Showed Changing in 1-6 ages and 40.68 % of investigated population was female and 59.32 % was male. Condition parameter was found as 1. 169. We determined that the maxerity of male fish in the population reached the maturity in the 3rd, the minarity in the 2nd, the maxerity of femole fish in the 4th and the minerity in the 3 rd year. The population Carcass yield was 64.373 % and 65.432 % for both females and males in order.