Romatoit artritli hastalarda serum Pentraxin 3 ve Neopterin düzeyleri
Serum Pentraxin 3 and Neopterin levels in patients with Rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 580520
  2. Yazar: SABRİ EKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Romatoit artrit (RA), etiyolojisi tam olarak bilinmeyen sistemik inflamatuvar bir hastalıktır. Dünya populasyonunda en sık görülen inflamatuvar artrit olup laboratuvar değerlendirmelerinde tanı amaçlı spesifik bir belirteci bulunmamaktadır. Pentraxin ailesinden olan Pentraxin 3 (PTX 3)' ün çeşitli inflamatuvar hastalıklarda rol aldığı bilinmektedir. Neopterin (NPT), pteridin ailesindendir ve yapılan bazı çalışmalarda inflamatuvar hastalıklarda arttığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmada Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Kliniği' ne başvuran RA tanısı almış hastalarda ve sağlıklı bireylerde serum Pentraxin 3 ve Neopterin testlerinin RA hastalığı ile ilişkisi olup olmadığı amaçlanmıştır. Hastalardan ve sağlıklı bireylerden alınan numunelerde serum PTX 3 düzeyleri ELISA yöntemi ile ve NPT düzeyleri ise kromatografi yöntemi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a systemic inflammatory disease and it's etiology exactly unknown. Rheumatoid arthritis is the most common inflammatory arthritis in the world population and there is no specific diagnostic marker in laboratory tests. It is known that, Pentraxin 3, which belongs to Pentraxin family, has a role in inflammatory diseases. Neopterin belongs to pteridin family and It has been reported by researchers that Neopetrin level rise in inflammatory diseases. The aim of this study was to determine whether serum Pentraxin 3 and Neopterin tests were associated with RA. For this purpose, Neopterin and Pentraxin 3 values were compared with healthy people and patients with RA who were admitted to the Rheumatology Clinic of Selcuk University Medical Faculty. Serum PTX 3 levels were analyzed by ELISA method and NPT levels were analyzed by chromatography method from blood samples collected from patients and healthy individuals. Serum PTX 3 (4.19 ± 1.01) and NPT levels of the patient group (25.99 ± 7.24) was higher than results of control group with level of PTX (32,23 ± 0,39) and (NPT 9,55 ± 0,74).