КЫРГЫЗ РЕСПУБЛИКАСЫНЫН ТОЛОО БАЛАНСЫ
The balance of payments of the Kyrgyz Republic and its analysis
  1. Tez No: 580521
  2. Yazar: AYGÜL SAYRAKUNOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMİRA BEKTENOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Kırgızca
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ödemeler dengesinin göstergelerinin önemliliği, öncellikle ödemeler dengesi vatandaşların serbestlik seviyesinin bir göstergesidir. Ödemeler dengesi esasında ülkenin dış ekonomik ilişkilerinin seviyesi değerlendirilmekte ve bunun esasında ülkenin makroekonomik politikalara değişiklikler yapılır. Ödemeler dengesi çok geniş bir makroekonomik bir gösterge olduğu nedeniyle bugüne kadar incelenmemiştir. Yapılan yüksek lisans tez çalışmasında ödemeler dengesi hakkında genel bir bilgi ve analiz yapılmaya gayret gösterilmiştir. Global mali kriz şartlarında ödemeler dengesinin düzenleme sorunlarını incelenerek halihazırda ödemler dengesini geliştirmek ve öncellikleri incelenmiştir. Çalışmanın asıl amacına ulaşmak için inceleyici yöntem kullanılmaktadır. bulmak ve böylelikle ülke ekonomisini geliştirmeye bir yol bulmak yapılan çalışmanın temel amacıdır. Genel olarak değerlendirdiğimizde, Kırgız Cumhuriyeti ödemeler denegesinin cari işlemler dengesi sürekli açık vermiştir. Bu açığı kapatmak için hatalar ve noksanlar kalemi ile dengelendirilmektedir. Ancak söz konusu kalemi sürekli artma seyiri izlemekte olup, bu Kırgızistan istatistik organlarının bilgilerinin geçi olmaması, ülkede kayıt dışı ekonominin güç alması nedeniyle her ekonomik işlemlerin kayda alınamasından kaynaklanmaktadır. Kırgız Cumhuriyeti ödemeler dengesinin açığını kapatılması amacıyla, devlet organların ihracatı desteklemeye yönelik porgramların hazırlanması ve uygulaması, esas yabancı döviz gelirini arttıracak turizm sektörünün geliştirilmesi, devlete ait devlet organları arasında tek bilgi merkezinin kurulmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The actuality of the research of the balance of payments, in that the balance of payments shows level of freedom of citizens of the country. On the basis of the balance of payments the balance of foreign economy can be estimated and then taking into consideration these indicators the is being corrected. The balance of payments is the complicated macroeconomic indicator and thats why the problem of its regulation is not sufficiently researched. In this work I mainly concentrated on detailed definition of the balance of payments in order to make its deep analysis. Also, having researched the problems during fınancial crisis, the procpects for its developments nowadays wre considered. For achievement of this purpose the research method has been used. In general, looking at the current operations of the balance of payments of Kyrgyzstan we have noticed their growth trend. İt was also discovered that not all economic operations are being reflected in the balance of payments due to intimely provision of sufficient information by statistical bodies and meanwhile growth of the shadow economy causes increase of the“errors and admissions”indicators.