Güncellik, frekans, tutar ve sepet analizi: Havayolu sadakat programı uygulama örneği
Recency, frequency, moneatry and basket analysis: A case study an airline loyalty programme
  1. Tez No: 580561
  2. Yazar: RAMAZAN YAŞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Havacılık sektöründe artan küresel rekabette mevcut müşterileri elde tutmak ve katlanılacak pazarlama giderlerini doğru müşterilere harcamak önem arz etmektedir. Bu nedenle müşterinin yaşam boyu değerini ölçümlemek hangi müşterilerinin firma açısından daha kârlı olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu çalışmamızda ilk aşamada GFT ile müşteri değeri hesaplama yapılmıştır, sonrasında k-ortalamalar, iki aşamalı kümeleme ve SOM (Öz Örgütlemeli Haritalar) yöntemleri ile kümeleme yapılmıştır. Yapılan kümeleme sonuçları Silhoutte indeksi kullanılarak değerlendirilmiş ve en uygun çözüm olarak k-ortalamalar yöntemiyle segmentasyon yapılmıştır. Daha sonrasında her segment için ayrı ayrı Apriori algoritması kullanılarak veri setindeki birliktelik kuralları keşfedilmiştir. Elde edilen sonuçların kampanya öneri sistemine zemin oluşturulması amacıyla kullanılması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important to keep current customers and to spend the marketing expenses to the right customers in the increasing global competition in the civil aviation sector. Therefore, measuring the customer's lifetime value reveals which customers are more profitable for the company. In this study, customer value was calculated with RFM in the first stage and then clustering was performed with k-means, two-step clustering and SOM (Self-Organized Maps) methods. Clustering results were evaluated by using Silhoutte index. It is observed that the optimal solution is the k-means method. After that, the rules of association in the data set were discovered by using the Apriori algorithm for each segment. The results are planned to be used as a basis for the campaign proposal system.