Avrasya stepleri arkeolojisinde illüstratif yaklaşımlar
Illustrative approaches in archeology of eurasian steppes
- Tez No: 580585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇEŞMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Sanatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Avrasya bozkırları binlerce yıl birçok medeniyetin izlerini taşıyan zengin kültürü olan geniş bir coğrafyadır. Bu bozkırlarda yaşayan göçebe kavimlerden İskit, Hun ve Göktürk uygarlıklarının günlük yaşantıları, kültürleri, inançları ve sanat anlayışları günümüzde birçok disiplin tarafından incelenmektedir. Arkeoloji biliminin gelişimiyle birlikte bu alandaki keşifler, bu uygarlıklar hakkında çalışan araştırmacılara ışık tutmaktadır. İskit, Hun ve Göktürk kültürlerinde ölümden sonraki hayatın varlığı, kurgan ve mezar komplekslerinde ihtişamlı sanat eserlerine kaynak sağlamıştır. Ulaşılan sanat eserleri üzerinde ikonografi bilim dalının uğraşı o dönemin mitlerini, kültürünü ve tarihsel süreçteki gelişimini anlamak üzerinedir. Buna karşın yeteri kadar bilgiye ulaşamadığımız antik dönemlerdeki kültürler hakkında farklı araçlara da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada eserlerdeki figürleri günümüz illüstrasyon araçlarıyla kayıt altına almak, figürlerdeki illüstrasyon üslubundan dönemin sanatsal bakış açısını belirlemek ve yeni yorumlama denemeleri yaparak ikonografi bilimine katkı sağlamak amaçlanmıştır. İlk aşamada seçilen eserlerin illüstratif üslubu göz önünde bulundurulup özgün bir sınıflandırma yapılarak incelenmiştir. Daha sonra bu eserlerin bire bir illüstrasyonu çizilmiş olup, illüstratif restorasyon işlemleri ve tamamlayıcı düzenlemeler yapılmıştır. Son olarak seçilen başlıca eserler, günümüz sanat anlayışlarıyla yorumlanarak özgün illüstrasyon çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Eurasian steppes are a vast geography with a rich culture bearing the traces of many civilizations for thousands of years. Today, daily lives, cultures, beliefs and art notions of Scythian, Xiongnu and Kok Turk civilizations among the nomadic tribes living in these steppes are examined by many disciplines. With the development of the science of archaeology, discoveries in this area shed light on the researchers working on these civilizations. The existence of a life after death in the Scythian, Xiongnu and Kok Turk cultures set the basis for magnificent art works in cairn and grave complexes. The iconography science focuses on understanding the myths, culture and historical development in the period of the works of art explored. On the other hand, there is a need for different tools about the ancient cultures on which we cannot obtain enough information. This study aims to contribute to the science of iconography by recording the figures in the works with today's illustration tools, determining the artistic perspective of the period from the illustration style in the figures, and making new interpretation attempts. At the first stage, the illustrative styles of the selected works were taken into consideration and examined by making a specific classifications. Then, identical illustrations of these works were drawn and supplementary arrangements were carried out through illustrative restoration processes. Finally, the selected works of art were interpreted with contemporary art concepts and original illustration works were done.