Türkiye'de seçili ekonomik değişkenlerin kadın işgücüne katılım oranına etkisi
Impact of chosen economic variables on female labor force participation rate in Turkey
  1. Tez No: 580634
  2. Yazar: KÜBRA ÖÇEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KILINÇ SAVRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ekonomik gelişmelerin temeli üretim faktörlerinin en verimli şekilde kullanılmasıdır. Bu faktörlerin ilk sırasında emek faktörü gelmektedir. Kadınların işgücüne katılımı da ekonomik kalkınma açısından önem taşımaktadır. Bir ülkede kadın işgücüne katılım oranı aynı zamanda o ülkenin sosyal yapısını da göstermektedir. Büyüme, ücret ve eğitim faktörleri kadının işgücü piyasasında yer alma durumuna etki etmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de kadının işgücüne katılım durumu ve katılımını etkileyen büyüme, ücret ve eğitim seçili ekonomik değişkenlerin etkisi ele alınmıştır. Türkiye'de kadın istihdamının sektörel dağılımına da değinilmiştir. Ekonometrik analizde kullanılan model Türkiye'de büyüme, eğitim ve ücretlerin, kadın işgücüne katılımına yönelik ilişkilerini belirlemektedir. Uygulanan ekonometrik analizdeki veriler 2000-2018 dönemini içeren yıllık verilerdir. Verilerin ortak başlama yılı 2000 olduğundan dolayı yalnızca 19 veri ile çalışılmıştır. Bu yüzden non-parametrik yöntemler içinde az veri durumunda çok etkin tahminler sağlayan Kernel regresyon yöntemi tercih edilmiştir. Analiz sonucuna göre; eğitim değişkeni ücret ve büyüme değişkenlerini geride bırakarak kadının işgücüne katılımında birinci sırada yer almıştır. Kat sayı büyüklüklerine göre eğitim değişkeninden sonra ücret ve ardından da büyüme gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The fundamental of economic developments is the usage of production factors in the most productive way. The very first of these factors is the factor of labor. The participation of women to the labor force is crucial fort he economic growth. The ratio of the women's participation to labor force also indicates the social structure of that country. The factors of growth, wage and education affects the involvement of women in the work foce market. In this study, the participation of women to work force in Turkey, and the chosen economic variables like growth, wage and education are discussed. Besides, the sectoral distribution of women employment is also reviewed. The model used in the econometric analysis determines the relations between growth, wage and education in terms of women participation to work force. Since the date dates back to 2000, only 19 data is analysed. Thus, among the non-parametric techniques Kernel Regression is preferred due to its success in estimates in case of poor data. According to the results of the analysis, the variables of education takes first place by surpassing the variables of growth and wage. With regards to their coefficients the wage precedes the growth after the variables of education.