Dijitalleşmenin modern gündelik hayata yansımaları ve hikikomori örneği
The reflections of digitalization on modern everyday life and the case of hikikomori
- Tez No: 580635
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Durağan bir sürece karşılık gelmeyen gündelik yaşam olgusu geleneksel toplumlardan modern toplumlara geçişte esaslı bir dönüşüm yaşamıştır. Teknolojik ilerleme ve dijitalleşme geleneksel toplumların katı ve yerleşik formlarını, akışkan ve belirsiz hale getirmiştir. Çalışma düzeni, eğitim sistemi, boş vakit anlayışı, zaman, mekân, iletişim, kimlik, beden, anlam ve gerçeklik kavramlarına dair kabullerin hepsi ciddi bir dönüşüme uğramıştır. Gündeliğin deneyimi artık toplumsal gerçeklikle değil, dijital yönelimlerle sağlanmaktadır. Teknoloji temelli rekabet sistemi, bireyin toplumsal gerçeklikten kaçarak dijitale yönelmesine neden olabilmektedir. Bunun çıktıları ise şiddetli bir toplumsal geri çekilmeye ve yalnızlaşmaya varan Hikikomori gibi görüngülerdir. Bu çalışma modern gündelik yaşamın dijitalleşmesini ve bunun bir neticesi olarak da görülebilecek 'izolasyon' sorununu 'Hikikomori' örneğinde, modernizm eleştirisiyle temellendirerek sosyal inşacı yaklaşımla ele almaktadır. Çalışma verileri İngilizce ve Türkçe literatür ile istatistiki verilere dayalı olarak nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman incelemesi yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizi ise betimleyici analiz yoluyla yapılmıştır. Çalışmanın temel tezi, teknolojik ilerlemenin, bireyselleşmenin ve geleneksel toplumlardan modern toplumlara geçişin sosyo-ekonomik yapılarda meydana getirdiği dönüşümün birey ve toplum nezdinde yabancılaşma ve yalnızlaşma nosyonlarına neden olduğudur.
Özet (Çeviri)
Everyday life phenomenon that does not correspond to a stable process has experienced a fundamental transformation in the transition from traditional societies to modern societies. Technological progress and digitalization have made the solid and established forms of traditional societies fluid and ambiguous. Perception to the concepts of work and education system, leisure time, space, communication, identity, body, time, meaning and reality have all undergone a radical change. Everyday life experience is now provided by digital orientations, not with social reality. The technology-based competition system can cause the individual to avoid to social reality and tend to digital media. The output of this can be severe social withdrawal and isolation phenomena such as Hikikomori. This study deals with the digitalization of modern everyday life and focuses on isolation problem that can be seen as a consequence of digitalization of modern everyday life, by with the modernism critique and with social constructionism approach. The data of the study were collected through document analysis, which is one of the qualitative research methods, based on English and Turkish literature and statistical data. Data were analyzed by descriptive analysis. The main thesis is that transformation from traditional societies to modern societies, technological progress and individualization lead to notions of alienation and loneliness among individuals and society.