Türk halk müziğinde bir uzun hava türü olan 'Maya'nın müzikal açıdan incelenmesi
Musical examination of 'Maya' uzun hava of Turkish folk music
  1. Tez No: 580637
  2. Yazar: MUSTAFA ERSEN
  3. Danışmanlar: PROF. MESRUH SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada, Türk Halk Müziği'nde bir seslendirme geleneği olarak görülen“maya”uzun hava türünün, tüm yönleriyle incelenmesi sonucunda verileri sınıflandırarak, maya türünün daha anlaşılır biçimde incelenmesine odaklanılmıştır. İlk bölümde; Türk Halk Müziği ve türleri, yurdumuzda görülen uzun hava türleri ve maya uzun hava açıklanmıştır. İkinci bölümde;“maya”nın kelime anlamı ve kelime kökeni, halk edebiyatındaki yeri, konuları bakımından, hece ölçüsü bakımından ve söyleme geleneği olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde“maya”nın Türk Halk Müziği'ndeki yeri, dizi özellikleri, ezgisel ve ritmik yapısı, icra edildiği bölgeler, icrasında kullanılan çalgılar ve bilinen icracıları araştırılmıştır. Sonuç bölümünde ise, yapılan araştırma sonunda elde edilen maya türünün özellikleri ile birlikte, daha önceki yapılan araştırmalar göz önünde bulundurularak, icracılara türün yapısal ve müzikal özellikleri bakımından rehberlik etmesi amaçlanmıştır. Bunun için seçilmiş eserlerden analiz örnekleri sunulmaktadır.“Maya”türünü öğrenme ve öğretmeye olanak sağlaması amaçlanan bu çalışmanın, Türk Halk Müziği'nin daha anlaşılır olması hedefine de hizmet edeceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study focuses on a more comprehensible study of the Maya, which is a form of uzun hava and is regarded as a dubbing tradition in Turkish Folk Music, by classifying the information from the review of all aspects of the Maya. In the first chapter; Turkish folk music and genres, a variety of uzun hava forms seen in our country and the Maya uzun hava are explained. In the second chapter; Maya's word meaning and word origin, its place in folk literature. The subjects are discussed in terms of syllable metering and tradition of singing. In the third chapter, the place of Maya in Turkish Folk Music, musical characteristics, melody and rhythmic structure, the regions in which it was performed, the instruments used in its performance and the known performers were studied. In the conclusion part, it was aimed to guide the performers in terms of structural and musical characteristics of the genre by considering the characteristics of the Maya obtained during the research. Examples of analysis were presented for selected samples. It was thought that this study, which is intended to allow learning and teaching of the Maya, will serve the goal of making Turkish Folk Music more comprehensible.