Qr code-based encryption and decryption of triangular geometry problems
Üçgensel geometri problemlerinin Qr kod tabanlı şifrelenmesive görüntülenmesi
- Tez No: 580641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, üçgen geometri problemleri için QR kod tabanlı şifreleme ve şifre çözme sisteminin tasarımına ve uygulanmasına odaklanmaktadır. Şifreleme aşaması, biçimsel bir dilde üçgen sorunları tanımlamak için bağlamsız bir gramer geliştirilmesi ile başlar. Üçgen açıklamaları daha sonra geleneksel bir şifreleme algoritması kullanılarak şifrelenir ve son olarak karşılık gelen QR kodu üretilir. Şifre çözme aşamasında, QR kodunun şifresi çözülür ve ilgili sorunu grafik olarak analiz etmek ve göstermek için JavaCC aracı tarafından otomatik olarak üretilen bir çözümleyici kullanılır. Geliştirilen sistem, QR kod okuyucu benzeri bir araç sağlar ve matematiksel sorunları çeşitli aygıtlarda kolayca görüntüleyebilmek için zarif bir yol sunar. Böyle bir araçla, sınavın bütün soruları QR kodunda kodlanabilir ve daha küçük boyutlarda saklanabilir. Bu, sınavların güvenliğini önemli ölçüde artıracak ve özellikle mobil cihazlarda iletilebilecek soru verilerini boyut olarak azaltacaktır
Özet (Çeviri)
Our thesis focuses on the planning and implementation of a QR code-based encryption and decryption system for triangular pure mathematics issues. The encoding stage begins with an event of a context-free synchronic linguistics to explain triangular issues during a formal language. The geometric descriptions of triangles are then encoded employing an ancient cryptography formula and the corresponding QR code is generated within the cryptography stage. Then the QR code is decrypted and a programmed that is mechanically created by the JavaCC program is used to analyze and show the related problem graphically. The developed system provides QR code reader like tool and presents in a chic way to be able to show mathematical issues on various devices simply. With such a tool, the full queries of associate examination is encoded in QR code and hold on in smaller sizes. This is able to considerably increase the protection of exams and reduce question data, which might be notably transmitted on smartphone, in small size.