Kangal köpeklerinde dejeneratif kalp kapakçığı prevalansının belirlenmesi
Determination of the prevalance of degenerative heart valves in kangal dogs
  1. Tez No: 580657
  2. Yazar: AYHAN ÖNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sivas iline özgü yerel köpek ırklarımızdan Kangal Köpeklerinde dejeneratif kalp kapakçığı prevalansının Sivas bölgesinde belirlenmesidir. Dejeneratif kalp kapakçığı köpeklerde kalp yetmezliğinin en sık nedenidir. Mitral kapak daha sık ve büyük derecede etkilenir fakat dejeneratif lezyonlar aynı zamanda bir çok köpekte triküspital kapağıda etkiler. Bazen daha yaşlı hayvanlarda aortik ve pulmoner kapaktaki kalınlaşma nadiren görülmektedir. Kronik valvüler kalp hastalığı köpeklerde kalp hastalıklarının %75-80'inden sorumludur. Kalp kapak hastalıkları köpeklerde edinsel kalp hastalıklarının en yaygın nedenlerindendir ve kardiyak remodelling ve disfonksiyonla sonuçlanır. Araştırmada Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hayvan Hastane'sine başvuran Kangal Köpeklerinden 1 ila 15 yaş aralığındaki 78 adet (42 dişi, 36 erkek )sağlıklı görülen dahil edilmiştir. Köpeklerde genel muayene daha sonrasında kardiyolojik muayene yapılmış olup, laboratuvar tetkikleri (hemogram ve biyokimya), radyolojik muayene, EKG ve ekokardiyografik incelemeleri yapılmıştır. Tez araştırması sonucunda Sivas ilinde yetiştirilen Kangal Köpeklerindeki dejeneratif kalp kapakçığı prevalansı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the prevalence of degenerative heart valve in the Kangal Dogs, one of the local dog breeds in Sivas. Degenerative heart valve is the most common cause of heart failure in dogs. Mitral valve is more frequently and severely affected, but degenerative lesions also affect the tricuspital valve in many dogs. Thickening of the aortic and pulmonary valves is rarely seen in older animals. Chronic valvular heart disease is responsible for 75-80% of heart diseases in dogs. Heart valve diseases are the most common causes of acquired heart disease in dogs and result in cardiac remodeling and dysfunction. In this research, 78 Healthy dogs (42 females, 36 males) aged between 1 and 15 years were included inKangal Dogs admitted to Sivas Cumhuriyet University Animal Hospital were included in the study.Dogs were followed by cardiological examination, laboratory tests (hemogram and biochemistry), radiological examination, ECG and echocardiographic examination. As a result of the thesis research, the prevalence of degenerative heart valve in Kangal Dogs reared in Sivas province was determined.