Ceza hukuku açısından internet yayıncılığı
Internet broadcasting in terms of criminal law
  1. Tez No: 580791
  2. Yazar: FERHAT TUNA KIRIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN İÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İletişim Bilimleri, Law, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnternetle birlikte insanlar çok daha kolay ve hızlı iletişim kurarak, bilgi, düşünce ve tutumlarını etkin bir şekilde paylaşabilir hale gelmiştir. Bu kolay ve hızlı etkileşim birçok hak ihlallerini ve hukuki ihtilafları beraberinde getirmiştir. Bu çalışma, söz konusu hukuki ihtilafları internet yayını ve ceza hukuku ilişkisi çerçevesinde incelemeye almış, konuyu AİHM, AYM, Yargıtay içtihatları ve öğretiden görüşlere yer vererek irdelemeye çalışmıştır. İnternet süjelerinin sorumluluk ve yükümlülükleri, internet erişiminin engellenmesi temel hak ve özgürlükler açsından incelenmiştir. Türk Ceza Kanunu'nda ve diğer özel kanunlarda düzenlenen suçlardan internet yayını yoluyla işlenmesi mümkün ve uygulamada sıklıkla görülen suçlar belirlenerek genel hatlarıyla aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet makes communication faster and easier. It also leads people to share their knowledges, opinions and attitudes effectively. This kind of interaction brings about a lot of infringements of rights and conflicts of law.In this study, Contflicts of law are examined in the context of“internet broadcast and criminal law”. The isue evaluated by the means of precedent of ECHR, The Constitutional Court and Court of Cassation. The responsibilities and obligations of the internet subjects and prevention of internet access are examined within the framework of fundamental rights and freedoms. The crimes which can be commited by means of internet broadcast and are common in practice, were defined from the crimes regulated in the Turkish Criminal Law and the other laws.