Rethinking the production of space: The case of Istanbul's Beyoğlu
Mekân üretimini yeniden düşünmek: İstanbul'da Beyoğlu örneği
  1. Tez No: 580790
  2. Yazar: KÜBRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİYE MİNE EDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Şehrin diğer ilçeleri gibi İstanbul'un Beyoğlu ilçesi de 2013'ten beri büyük bir dönüşüm geçirmektedir. Bir yandan devlet eliyle yapılan projeler mekânın hem fiziksel hem de fiziksel olmayan özelliklerini yeniden şekillendirirken mekân üretimi analitik bir soru olarak yeniden karşımıza çıkmaktadır. Bu tez, Beyoğlu'ndan hareketle bu soruya odaklanmaktadır. Mekân ve mekânın üretimi hakkındaki literatür bu kavramların nasıl çalışılması gerektiğine dair farklı yaklaşımlar sunmaktadır. Bazı araştırmacılar mekânın ve mekân üretiminin küresel süreçler bağlamında incelemesi gerektiğini savunurken diğerleri yerel faktörlerin önemine vurgu yapmaktadır. Küreselci yaklaşımın en önemli sonuçlarından bir tanesi de mekânsal süreçleri küresel kapitalizm ile açıklama eğilimidir. Bu anlayış sıklıkla yerelde oluşan ideolojik faktör ve çerçevelerin mekân üretimi üzerindeki etkisini yadsımaktadır. Dahası, bu tartışmalar çoğunlukla teorik bir düzeyde kaldığından mekânı ve bir pratik olarak mekânın üretimini sahada incelemek için gereken analitik araçları bize sağlamamaktadır. Mekânın nasıl ve kim tarafından üretildiğine ve bu süreçte hangi faktörlerin etkili olduğuna odaklanarak ve bu soruları günlük hayat üzerinden sorarak, bu tez, Beyoğlu'nda mekân üretiminin farklı katmanlarını, çerçevelerini, aktörlerini ve süreçlerini incelemektedir. Bu tez, mekân üretiminin, devletin ve onunla beraber çalışan başka aktörlerin mekânı stratejik bir biçimde araçsallaştırmasına dayanan çok katmanlı bir süreç olduğunu ve bu süreçte sadece küresel ekonomik faktörlerin değil yerelin tarihsel bütünlüğü içinde oluşan ve şekillenen ideolojik faktör ve çerçevelerin de etkili olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Istanbul's Beyoğlu district has been undergoing a massive transformation since the 2013 as other parts of the city. While various state-led projects have been reshaping both the physical and non-physical elements of space in Beyoğlu, the production of space reappears as an analytical question. Analyzing the case of Beyoğlu, this thesis focuses on this question. The literature provides different approaches regarding how to study space and space-making. While some of the scholars argue for the vital role of planetary processes, others emphasize the significance of area-specific factors. One of the main implications of the planetary understanding of space and space production is the tendency to explain spatial processes with globalizing capitalism. Such understanding often undermines the important role of the locally situated ideological factors and framings in the production of space. Moreover, as these discussions often remain at the theoretical level, they do not provide analytical tools to explore on-the-ground manifestations of space and space-making as a praxis. Particularly focusing on how space is produced, through which factors and by whom, this study analyzes different layers, framings, actors and processes of the production of space focusing on the case of Beyoğlu focusing on the everyday life implications of space production. This thesis argues that the production of space is a multilayered process characterized by the strategic instrumentalization of space by the state and its collaborators through not only globally circulating economic factors but also locally situated and historically contingent ideological factors and framings.