Bangladeş basınında Türkiye imgesinin incelenmesi
Examination of the image of Turkey in Bangladeshi press
  1. Tez No: 580823
  2. Yazar: MOBASSERA JAHAN FATIMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL TAMER TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada Türkiye ve Bangladeş'in toplumsal, ekonomik ve siyasal ilişkileri tarihsel süreçte ortaya konarak 2010 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bangladeş ziyaretleri ekseninde Bangladeş basınında Türkiye imgesi analiz edilmektedir. Araştırmanın temel amacı Bangladeş basınını inceleyerek Türkiye'nin siyasi liderleri üzerinden Türk/Türkiye imgesini ortaya koymaktır. Bu araştırma kapsamında tarihsel bir yaklaşımla, öncelikle imgenin ne olduğu tartışılıp, sonra Bangladeş ve Türkiye kültürlerinin erken dönemlerinde Türk imgesinin tarihsel kökenleri açıklanmaya çalışılarak Türkiye tahayyülü ele alınmaktır. Dolayısıyla“İmge”,“Bangladeş”,“Türkiye”,“Bangladeş-Türkiye ilişkileri”ve“Bangladeş Basını”kavramları bağlamında daha önce yapılan çalışmalardan faydalanmak için literatür taraması yapılmıştır. Ancak bu konuda yapılan ilk çalışma olması sebebiyle oldukça kısıtlı bir literatür mevcuttur. Fakat Türkçe'de Bangladeş basın tarihi üzerinde güncel bir akademik çalışma bulunmaması sebebiyle bu çalışma, dünden bugüne Bengal ve Bangladeş basınını merak eden ve bu konu üzerinde araştırma yapmak isteyen akademisyenler için önemli bir kaynak olacaktır. Çalışma kapsamında Bangladeş'in günlük gazetelerinden dokuz tanesi: Dainik Ittefaq, Dainik ProthomAlo, Dainik Samakal, Dainik Bhorer Kagoj, Dainik Jugantor, Dainik Janakantha, Dainik Inqilab, The Daily Star ve Bangladeş Observer incelenmiştir. Söz konusu gazetelerin içerikleri 2010 yılının şubat ve kasım ayı ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın bulgularında, niteliksel içerik analizi yöntemiyle incelenen, söz konusu ziyaretlere yönelik yazıların (haberler, başyazılar ve köşe yazıları) tamamı olumlu bulunmuştur. İki ziyaret ekseninde belirlenebilen en baskın beş haber teması ticaret, işbirliği, ekonomi, ziyaret ve ikili ilişkidir. En önemlisi Bangladeş basınında Türkiye imgesinin olumlu bir eğilim içinde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ve başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti Bangladeş basınında olumlu karşılanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the image of Turkey in the Bangladeshi press is examined by putting forward Turkey-Bangladesh social, economic, and political relationships in the historical process. On this axis, the visit of former President Abdullah Gul and then Prime Minister Recep Tayyip Erdogan to Bangladesh in 2010 is analyzed. The main purpose of this research is to set forth the image of Turk/Turkey by examining the Bangladeshi press over the political leaders of Turkey. Hence, in the context of this research, a historical approach is adopted where, at first, the definition of image is discussed, and then the historical origins of the image of Turkey is endeavored to explain on the basis of cultural relations in the early period. Accordingly, focusing on the concepts like“Image”,“Bangladesh”,“Turkey”,“Bangladesh-Turkey relations”and“Bangladeshi press”, a literature review is carried out. But, since this is the first study on this topic, very limited literature has been found. However, since there is no current academic study on the history of the Bangladeshi press in Turkish Language, this study will be an important resource for the academicians who are curious about the Bengal's and Bangladeshi press and want to do research on this topic. The scope of the study is examined among nine Bangladeshi daily newspapers namely Dainik Ittefaq, Dainik ProthomAlo, Dainik Samakal, Dainik Bhorer Kagoj, Dainik Jugantor, Dainik Janakatha, Dainik Inqilab, The Daily Star and Bangladesh Observer with the contents limited to February and November of 2010. Content of these newspapers related to the visits are analyzed by qualitative content analysis method, thus all of the contents related to the visits are in a positive trend. The five dominant news themes, which can be determined on the axis of two visits, are trade, cooperation, economy, visit and bilateral relations. Most importantly, Turkey's image in Bangladeshi Press has been found to be in a positive trend. In addition, the visits of President Abdullah Gul and Prime Minister Recep Tayyip Erdogan are welcomed positively in Bangladeshi Press.