Futbolcularda hazırlık dönemi antrenmanlarının bazı motorik parametreler üzerine etkisi
The effect of preparatory period trainings on some motoric parameters on soccer players
  1. Tez No: 581079
  2. Yazar: GİZEM ERGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmanın amacı düzenli olarak uygulanan hazırlık dönemi futbol antrenmanlarının futbolcuların fiziksel ve temel bazı motorik özelliklerinde meydana gelen değişikliklerin incelenmesidir. Araştırmaya Etimesgut Belediye Spor U19 takımında oynayan 18-19 yaş aralığında toplam 20 gönüllü genç erkek amatör futbolcu katılmıştır. Futbolculara 8 hafta boyunca, haftada 5 gün ve günde 90 dakika futbol antrenmanları uygulanmıştır. Sporcuların performansla ilgili motorik ve fiziksel özelliklerini belirlemek amacıyla hazırlık dönemi öncesi ve düzenli olarak uygulanan futbol antrenmanları sonunda sporcuların yaş, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı belirlenerek vücut kütle indeksleri hesaplanmış ayrıca Cooper, dikey sıçrama, esneklik, 30 metre sürat, 30 saniye mekik ve 30 saniye şınav testleri uygulanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 16.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Sporcuların normal dağılım gösterdiği değişkenlerde ön test ve son test değerlerinin karşılaştırılmaları bağımsız gruplarda paired simple t testi ile normal dağılım göstermeyen değişkenlerde ise Non-Parametrik Wilcoxon Signed Ranks testi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the changes that occur in the physical and basic motoric features of the football players during the preparatory period in which football training programs are regularly applied. A total of 20 volunteer young male amateur footballers in the 18-19 age range who played for the Etimesgut Municipal Sports U19 team have participated in the research. Football training have been applied to soccer players for 8 weeks as 5 days a weekand 90 minutes a day. In order to determine the motoric and physical characteristics of the athletes related to performance before the preparation period and at the end of the regular football training, body mass indices have been calculated by determining the age, height and body weight of the athletes also power have been detected by applying Cooper vertical jump, flexibility, 30 metre sprint, 30 seconds shuttle and 30 seconds push-up tests. The SPSS 16.0 statistical package program has been used to evaluate the data obtained with in the scope of the research. Comparison of pre-test and final test values have been determined with paired simple t test in independent in normal distribution of athletes group sand with non parametric Wilcoxon Signed Ranks test in the variables that did not show normal distribution.