Koroner anjiyografi olan hastaların öğrenim gereksinimleri
The learni̇ng need of pati̇ents wi̇th coronary anji̇ography
- Tez No: 581078
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAN TÜRGAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma koroner anjiyografi işlemi uygulanan hastaların öğrenim gereksinimlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Araştırma, bir devlet hastanesinin anjiyografi ve katater laboratuvarı'nda 1 Şubat-31 Aralık 2018 tarihleri arasında, koroner anjiyografi işlemi yapılmış, 196 hasta üzerinde yürütüldü. Araştırma verileri, ''Kişisel Bilgi Formu'' ve“Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği”kullanılarak toplandı. Toplanan veriler tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ve Kolmogrov-Smirnov, Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The Learning Need of Patients with Coronary Anjiography This study was conducted descriptively and cross-sectionally to determine the learning needs of patients undergoing coronary angiography. The study was conducted on 196 patients who underwent coronary angiography between February 1 and December 31, 2018 in an angiography and catheter laboratory of a public hospital. Research data were collected using“Personal Information Formʼ and Patient Learning Needs Scale ”Collected data were evaluated by descriptive statistical methods and Kolmogrov-Smirnov, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests.