İnsansız hava aracı ile fotogrametrik olarak üretilen verilerin konum doğruluklarının araştırılması
Researching of point accuracy of photogrammetric produced data by unmanned aerial vehicle
- Tez No: 581126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KARAKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Biz mühendisler olarak, insanlık yararına gerçekleştirmekte olduğumuz mühendislik projeleri kapsamında, bize sunulan kaynakları ve zamanı daima en verimli şekilde kullanmalıyız. Bu temel mühendislik bilincine ilaveten, harita mühendisi olarak kendi disiplinimiz özelinde üzerimize düşen ise; ölçme işlerimizi olabildiğince hassas ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek olmalıdır. Anabilim dallarımızdan olan“Fotogrametri”alanında hem teknik hem de matematiksel anlamda bitmek bilmeyen gelişmeler neticesinde; eskiden karmaşık ve büyük fotoğraflama sistemleriyle donatılmış tek pervaneli bir planör ya da birkaç kişilik çift pervaneli uçaklarla oldukça pahalı olarak gerçekleştirilen çalışmalar, artık yerini bir sırt çantasına sığabilen, insansız olarak uçurulan, yüksek kalitede fotoğraflar çekebilen ve görece çok ucuz sistemlere bırakmaktadır. İnsansız hava aracı sistemleri; haritacılıktan tarıma, arkeolojiden arama kurtarmaya kadar birçok alanda hayatımıza girmiş bulunmaktadır. Sektörümüzde sıklıkla kullanılan, kolay ve görece ucuz bir şekilde elde edilebilen klasik jeodezik ölçme aletleri ile gerçekleştirilen ölçmeler, bize çoğu zaman pratik ve yüksek doğrulukta sonuçlar verse de; bazı durumlarda ölçülmesi çok zor, hatta bazen imkansız veya proje ilerleme hızına yetişilemeyecek durumlara yol açabilmektedir. Tezimiz kapsamında, jeodezik ölçme tekniklerinin yetersiz kalabildiği bu gibi durumlarla karşılaşılması durumunda İHA Fotogrametrisi bize bu noktaların ölçülmesinde nasıl bir kolaylık ve doğruluk sağlayabileceğini araştırdık.
Özet (Çeviri)
As engineers; we must use the sources and time sufficiently which are presented to us, as part of engineering projects which are carried out for the benefit of humanity. In addition to this main criterion of the engineering; as geomatic engineer our assignment is to perform the meauserements as fast and accurate as possible. In consequence of developments in Photogrammetry which is the main department of geomatic engineering, a glider which use to be quiet complicated and furnished with huge photography system or studies which use to be practiced extremelly high priced by using double propelled plane, replace with relatively cheaper and tiny systems which are portable in a backpack have UAV, able to take high quality photos. Unmanned Aerial Vehicles are effectively used in very different departments such as; land surveying, agriculture, search and rescue, archeology, and so on. Altough; measurements which are made by affordable geodetic measuring instruments give practical and high accuracy results, sometimes they can be too slow to catch up with the project. It can make impossible to work effectively. In this thesis it is searched that what kind of advantages could UAV Photogrammetery take in case of geodetic measurement techniques are insufficient.