Hemiplejik serebral palsili çocukların etkilenmemiş üst ekstremiteleri ile sağlıklı çocukların üst ekstremitelerinin güç, beceri ve fonksiyonellik yönünden karşılaştırılması
Compari̇son of the unaffected upper li̇mbs of chi̇ldren wi̇th hemi̇plegi̇c cerebral palsy and the upper extremi̇ti̇es of healthy chi̇ldren i̇n terms of strength, dexteri̇ty and functi̇onali̇ty
  1. Tez No: 581127
  2. Yazar: GÜLSADE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada HSP'li çocukların üst ekstremitelerinin güç, beceri ve fonksiyonellik yönünden incelenmesi ve sağlıklı çocukların dominant ve dominant olmayan tarafları ile karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışma Kasım 2018 – Mayıs 2019 tarihleri arasında, İstanbul'da yer alan farklı özel eğitim rehabilitasyon merkezlerinde fizik tedavi ve rehabilitasyon alan 6-16 yaşları arasında, mental retardasyon gibi ikincil bir özürü olmayan 30 HSP'li çocuk ve 6-16 yaş aralığında herhangi bir sistemik veya nöromusküler problemi olmayan 30 sağlıklı çocuk ile gerçekleştirilmiştir.Tüm olgularda el kaba kavrama gücü“Jamar Dinamometre”ile, beceriklilik“Nine Hole Peg Test”ve“Tahta Kutu ve Blok Test”ile, fonksiyonellik ise“Jebsen Hand Function Test”ile değerlendirilmiştir. Sağlıklı çocukların dominant ve dominant olmayan taraf verileri ile HSP'li çocukların etkilenmemiş taraf verileri karşılaştırılmıştır.Çalışma sonucunda sağlıklı çocukların dominant ve dominant olmayan taraflarının kavrama gücü ile HSP'li çocukların etkilenmemiş taraflarının kavrama gücü arasında fark bulunmamıştır (p=0.357).
Özet (Çeviri)
In this study, the upper extremities of children with hemiplegic cerebral palsy were examined in terms of strength, dexterity and functionality and compared with the dominant and non-dominant sides of healthy children. In the study between November 2018 and May 2019, there were 30 children with HCP with no secondary disability such as mental retardation between the ages of 6 and 16 who received physical therapy and rehabilitation in different special education rehabilitation centers in Istanbul. 30 healthy children without any systemic or neuromuscular problems. In all cases, grip strength was evaluated with“Jamar Dynamometer ”,dexterity with“Nine Hole Peg Test ”and“Box and Block Test”and functionality was evaluated with“Jebsen Hand Function Test”The dominant and non-dominant side data of healthy children and unaffected side data of children with HCP were compared. As a result of the study, there was no difference between the grip strength of dominant and non-dominant sides of healthy children and the grip strength of unaffected sides of children with HCP. The dominant and non-dominant sides of healthy children were found to be better than the unaffected sides of children with HCP in the NHPT and TKBT. In the JTHF test, it was determined that the unaffected sides of children with HCP were significantly behind those of healthy children. The superiority of the non-dominant side of healthy children compared to the unaffected sides of children with HCP was observed in the NHPT, TKBT and only one of the JTHF subtests. In conclusion, treatment methods to increase hand grip strength, dextrity and functionality in children with HCP should be applied not only to the affected hand but also to the unaffected hand.