İşitme kaybı olan bireylerin farklı dinleme koşullarındaki EEG ve ERP bulguları
EEG and ERP findings in different listening conditions of individuals who have hearing loss
  1. Tez No: 581195
  2. Yazar: EBRU ZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DİDEM TÜRKYILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gürültülü ortamlarda konuşmaları dinlemek ve takip etmek için belli bir dinleme çabası harcanması gerekebilir. Gürültülü ortamlarda dinleme görevi normal işiten bireylere kıyasla özellikle işitme kaybı olan bireylerde daha zor ve zahmetlidir. İşitme kaybına sahip bireylerde görülen dinleme çabası standart odyolojik değerlendirme ile ölçülemeyen işitme kaybının önemli sonuçlarından biridir. Bu konunun önemine rağmen dinleme çabasını değerlendirmek için güvenilir bir objektif ve elektrofizyolojik yöntem bulunmamaktadır. Yapılan bu çalışmanın amacı ise, işitme kaybına sahip bireylerin farklı dinleme koşullarında gösterdikleri dinleme çabasının EEG ve ERP ölçütlerinde N1, P3, N4 bileşenlerine yansımasının araştırılmasıdır. Çalışmaya normal işitmeye sahip 22-30 yaş aralığında 12 birey kontrol grubuna, bilateral hafif ve orta derece sensörinöral işitme kaybı olan 30-45 yaş aralığında 10 birey ise araştırma grubuna dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylere EEG kaydı sırasında konuşma şeklindeki durağan gürültü ile Türkçe Matriks cümleleri birleştirilerek +3, 0, -3 ve -6 dB sinyal gürültü oranları (SGO) ile sunulmuştur. Çalışmaya katılan tüm bireylerin EEG kayıtları; +3, 0, -3 ve -6 dB sinyal gürültü oranları için 4 farklı blokta yapılmış ve her blokta bireylere 60 cümle olmak üzere toplam 240 cümle dinletilmiştir. Çalışmanın sonucunda kontrol grubundaki bireylerde dinleme koşullarının hiçbirinde N1, P3 ve N4 yanıtlarının genlik ve latanslarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The task of listening in noisy environments is more difficult and effortful for especially in individuals with hearing loss. Listening effort is one of the important results of hearing loss that cannot be evaluated standard audiometric tests. Despite the importance of this issue, there is no reliable objective and electrophysiological method to evaluate listening effort. The aim of this study is to investigate the reflection of the listening effort hearing-impaired people on EEG and ERP's N1, P3, N4 components in different listening conditions. 12 individuals with normal hearing and 10 hearing-impaired people with bilateral mild to moderate sensorineural hearing loss were included in the study. During the EEG recording, the participants were presented Turkish Matrix sentences which is embedded on speech-shaped stationary noise with +3, 0, -3 and -6dB signal to noise ratio (SNR). EEG were recorded in 4 different blocks for +3, 0, -3 and -6dB SNR and in each block 60 sentences were presented which participant had to listen 240 sentences totally. According to our results, in the control group no statistically significant differences were observed in the amplitude and latency of N1, P3 and N4 responses in any of the listening conditions.