Pamuk elyaf özelliklerinin ölçülmesi ve yönetilmesi suretiyle iplikhanede kalite/maliyet optimizasyonu
- Tez No: 58121
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİZVAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZ Gümrük Birliğine geçişte en avantajlı sektör olarak kabul edilen Tekstil Sektörünün önemi, GAP in devreye girmesiyle daha da artacaktır. İhracata yönelik hazır giyimde maliyetin düşmesi için prosesin başlangıç noktası olan pamuğa kadar gidilmesi gerekir. Akılcı yönetim, işletmede maliyet ve kalite optimizasyonu sağlamak üzere birimler arası ilişkileri araştırmalıdır. Bu amaçla geliştirilen yazılımla işletmenin harman problemine, ayarlama sorunlarına ve çeşitli kararların parasallaştırılmasına bir yaklaşım getirilmiştir. T.C. Tarım Bakanlığı' nın pamuk piyasalarındaki etkinliği Amerikan Tarım Bakanlığı düzeyine getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
xii ABSTRACT At the frontier of Customs Union, the Textile Sector has been accepted as the most advantageous one and will become even more important after the full completion of GAP. The competitive edge of garment export market should require a cost reduction mechanism starting from the very beginning of process, which is cotton. Intelligent management should interrelate all the components in the mill to bring out cost and quality optimization. A software package has been developed to solve the blending problem and machine setting problem via a monetary approach and linear optimization. The Turkish Department of Agriculture should be reorganized to become more powerful on cotton market as was USD A.